Mióta a kínaiaktól ki-ki anyanyelvén rendelhet meg filléres dolgokat is, pillanatok alatt kezdett elképesztő átalakulásba a világkereskedelem, beleértve az áruszállítást is – írja a Reuters. A Shein, a Temu és a szintén Kínából működő TikTok Shop üzleti modellje szerint a lehető leggyorsabban juttatják el termékeiket Kínából a vevőikhez. A két előbbi cég már tavaly nyáron napi 600 ezer csomagot küldött Kínából az USA-ba, azóta pedig fel is pörgött az üzlet.
A dömping miatt eltűnt a karácsony és a február eleji kínai holdújév után áruszállítási holt szezon. A Cargo Facts Consulting szerint a Shein ötezer, a Temu négyezer, az Alibaba ezer, a TikTok Shop pedig 800 tonna árut postáz naponta.
A szuperolcsó ruházati cikkek, mint a tízdolláros felsők, vagy öt dolláros rövidnadrágok iránt erős a kereslet. A Shein mára a globális gyorsdivat-piac egyötödét uralja az eladásokban mérve. A fast fashion jelenleg Kína teljes, határokon átnyúló e-kereskedelmi szállításának felét teszi ki, és a világ nagy távolságú teherszállító repülőgépeinek körülbelül egyharmadát foglalja le. Kanton és Honkong reptereinek szabad szállítókapacitása pedig lényegében eltűnt.
A Shein és Temu növekedése kiszorítja a légi szállítmányozás korábbi célközönségét, miközben más globális cégek is alternatív fuvarlehetőségekre vadásznának a Vörös-tengeri kalózkodás fellendülése miatt. Egy légi teherszállító cég vezetője szerint „amikor támadni kezdték a Szuezi-csatorna felé tartó hajókat, nem tudtunk plusz szállítási kapacitást biztosítani, mert az e-kereskedelem már mindet lefoglalta”.
A fast fashion keltette légi teherszállítás iránti kereslet az elmúlt év második felében kezdett el drasztikusan nőni.