A prémium autógyártó Audi és az 5G technológia területén vezető innovációs vállalatnak számító Ericsson bejelentették együttműködésüket, hogy úttörőként alkalmazzák az 5G technológiát az autógyártás folyamatában. Az Audi ingolstadti központjában a két vállalat közösen határozta meg azoknak a tevékenységeknek a körét, amelyek kapcsán kiaknázható az 5G időtálló kommunikációs technológiájában rejlő lehetőség a kifejezetten /magas követelményeket támasztó autógyártás számára is. Az Audi és az Ericsson aláírt egy egyetértési megállapodást (Memorandum of Understanding – MoU) és az elkövetkező hónapokban mindkét vállalattól érkeznek szakértők a gaimersheimi „Audi Production Lab” műszaki központba, hogy helyszíni teszteket végezzenek.
Frank Loydl, az Audi AG informatikáért felelős vezetője így nyilatkozott: „A teljesen hálózatba kapcsolt okos gyárak jelentős hatással lesznek a jövő gyártására. Egy dinamikus hálózati szerkezet, amely valós időben képes reagálni, döntő fontossággal bír számunkra. Partnerünkkel, az Ericssonnal megvalósítandó projektünk részeként teszteljük az 5G technológia által kínált lehetőségeket az okos gyárban használt ipari alkalmazások kapcsán.” Az ingolstadti üzem mellett az Audi és az Ericsson azt is vizsgálja, hogy az 5G technológiát más Audi termelési helyszínen is alkalmazni tudják.
Erik Ekudden, az Ericsson Csoport technológiai vezetője hozzátette: „Az Ericsson már most is alkalmaz olyan 5G technológiájú ipari programokat, amelyek világszerte segítik a gyártókat a termelékenység fokozásában és új üzleti lehetőségek megteremtésében. Ez a projekt nagyszerű lehetőség arra, hogy lássuk, milyen lehetőségek nyílnak meg egy autógyártási környezetben az 5G technológia által, amely elérhetővé teszi a valódi okos gyártás lehetőségét.”
Az 5G technológia a mobil kommunikáció következő szintjét képviseli, ahol a jelenlegi mobilhálózatok teljesítményét javítva lehet a felhasználók és az ipar jövőbeni igényeit kiszolgálni. Az 5G hálózatok jobb és gyorsabb szélessávú szolgáltatásokat biztosítanak a felhasználók számára, míg az üzleti partnerek számára az 5G új távlatokat nyit új alkalmazások létrehozására, mint amilyen a hálózatba kapcsolat járművek vagy a jövő okos gyárai.
A technológia számos olyan hálózati jellemzővel rendelkezik, ami alapvető fontosságú a növekvő rugalmassággal és összetett gyártási folyamatokkal bíró Ipar 4.0 számára. Lehetővé teszi a gyorsabb adatátviteli sebességet és nagyobb hálózati kapacitást, mindezt ígéretesen magas biztonság mellett. Ezen kívül a minimális késés révén biztosítottak az igen gyors válaszidők is a gyártási rendszer egyes elemei között.
A projekt első fázisában az Audi és az Ericsson a késés szempontjából érzékeny alkalmazásokat teszteli, amikor – a járművek karosszériájának gyártásakor sok helyen igénybe vett megoldás – egy ragasztási alkalmazás és egy gyártórobot között létesítenek vezeték nélküli kapcsolatot.
A Gaimersheimben található műszaki központ tervezett infrastruktúrája olyan 5G technológiával szerelt szimulált termelési környezetet jelenít meg, amely az Audi ingolstadti és más további termelési helyszíneit képezi le. A laboratóriumot az Ericsson „Proof-of-Concept – (PoC)” hálózatával szerelik fel, amely egy nyílt teszteszköz és az 5G technológia gyors bevezetését teszi lehetővé. A hálózatot úgy alakították ki, hogy alternatív vagy kiegészítő technológiákat – így WiFi, WLAN vagy kábelalapú (Ethernet) kapcsolatot – is alkalmazhassanak a meglévő mellett az egyes gyártási egységek hálózatba kapcsolásához.
Forrás: Audi