Egyre elterjedtebb az online kereskedelem, amelynek elengedhetetlen része a megrendelt áru kiszállítása. Hogyan változtatja meg a digitalizáció a kiszállítás kihívásait és lehetőségeit?
Az utolsó kilométer
Mind az üzleti, mind a lakossági szektorban egyre többen és többen választják az online rendelést a helyszínen való vásárlás helyett. Ráadásul a nagyobb, online vásárlásra szakosodott webáruházak (mint az Amazon, az eBay vagy az AliExpress) elterjedésével az is egyre gyakoribb, hogy a rendelt áru külföldről érkezik a címzetthez. Az áru kiszállításának első szakasza általában szállítóhajókon vagy a vasúton keresztül történik, amíg a megrendelt termékek meg nem érkeznek egy adott kiszállító központba, és onnan indulnak útjuk utolsó szakaszára a címzett felé.
A “last mile delivery”, vagyis az utolsó kilométer kifejezés azt a folyamatot jelöli, amikor a kiszállítani kívánt áru egy gyűjtőraktárból eljut a címzetthez. Az e-kereskedelem az áruszállítás ezen szakaszára is nagy hatással van. Nézzük, mik a legfontosabb kihívások és megoldások a területen.
Önvezető járművek, drónok
Természetesen az egyik legfontosabb újdonság a területen a kiszállítás módja. Egy korábbi cikkben, melyben a logisztika 2018-as trendjeit foglaltuk össze, már esett szó az önvezető járművekről, melyek (bár egyelőre még csak tesztelés alatt állnak) a kiszállítás jövőjét jelenthetik néhány éven belül…
Ha robotokat és önvezető autókat használnánk a kiszállítás utolsó kilométer szakaszában, jelentős költségektől kímélnénk meg magunkat. A kiszállításban a legtöbb költséget a munkaerő és az alkalmazottak jelentik (a Supply Chain Dive adatai szerint ez kb. 60%-ot tesz ki). Ha robotok végeznék a kiszállítást, nemcsak a költségeken tudnánk spórolni, de a kiszállítás a nap bármely szakaszában rendelkezésre állna – amely jelenleg az iparág egyik legnagyobb kihívása. Hasonló a helyzet a drónokkal, amelyeket már szintén tesztelnek bizonyos amerikai városokban. Azonban ha drónokra bízzuk az utolsó kilométert, mindenképpen szigorú szabályozásokra lesz szükség, hiszen könnyű visszaélni ezzel a technológiával, valamint az erősen városiasodott környékeken nem lehet mindenhol használni őket.
Szintén a rendszer egyik hibájának tekinthető, hogy az automatikus, robotokra vagy drónokra bízott kiszállítás során felmerülhet rendszerhiba vagy meghibásodás – ez pedig azt jelenti, hogy mindenképpen szükség van emberi erőforrásra ahhoz, hogy a rendszer megfelelően és hiba nélkül működhessen.
Gyorsabb szállítás
A last mile delivery egyik legfontosabb szempontja, hogy a megrendelt áru minél hamarabb elérjen a címzetthez – hiszen a megrendelő elégedettsége az egyik legfontosabb faktor, amely hozzájárul ahhoz, hogy legközelebb is a mi szolgáltatásunkat vegye igénybe.
Az USA-ban és a nyugati országokban egyre elterjedtebb, hogy a napi bevásárlást és a gyógyszervásárlást is online intézik az emberek. Ez a szokás már Magyarországon is elkezdett gyökeret verni. A vásárló pedig tudni szeretné, hogy órára pontosan mikor érkezik az áru. Ehhez pedig az információk gyorsabb feldolgozása és gondos tervezés kell. Egy online kiszállító szolgálat vezérigazgatója szerint amint beérkezik egy rendelés, azonnal fel kell dolgozni és (aznapi kiszállítás esetén) útjára indítani az árut.
Az áru-nyomonkövetés az egyik legfontosabb a 21. század vásárlójának
A nagyobb áruszállító cégek már mind rendelkeznek áru-nyomonkövetési szolgáltatással. Azonban a kisebb, helyi vállalatok nem feltétlenül rendelkeznek ezzel a funkcióval. Pedig a mai vásárlók számára nagyon fontos, hogy mindig tudják, merre tart éppen az áru, és mikor számíthatnak annak érkezésére. Akkor is fontos lehet ez a szolgáltatás, ha a csomag elvész vagy nem érkezik meg időben, hiszen nyomon lehet követni, hogy melyik szolgáltatónál vagy mikor volt utoljára a rendszerben.
Drónok helyett biciklis futárok
Amíg a drónok és a robotok nem lesznek képesek arra, hogy 100%-os megbízhatósággal szállítsanak ki csomagot, addig a biciklis futárok tűnnek a legjobb megoldásnak az iparágban.
Ennek legfőbb oka a költséghatékonyság. A drónok és automata járművek (a különböző szabályozások miatt) valószínűleg nem lesznek teljes körűen elérhetők városi környezetben. Ennek híján a bicikli a legolcsóbb megoldás. Az autókhoz képest a biciklis futárok nem maradnak alul sebesség szempontjából, viszont a fenntartásuk jóval kevesebb költséggel jár, mint más járműveknek.
A biciklis futároknak már nagy hagyománya van az Egyesült Államokban, ráadásul már nemcsak a futárcégek foglalkoznak biciklis kiszállítással, hanem startupok is elkezdtek bevezetni egy az Uberhez hasonló megoldást. Az anyavállalat kiküld egy értesítést a potenciális kiszállítóknak, akik eldönthetik, hogy vállalják-e a kiszállítást bizonyos összegért. Így, hasonlóan az Uberhez, nem kell egy külön kiszállító céghez folyamodni, hanem olyan magánemberek, akik rendelkeznek autóval vagy biciklivel, szállíthatják ki a csomagokat. Ez szintén jelentősen csökkenti az emberi erőforrásokat és a költségeket az utolsó kilométeren.
A következő tíz évben a tervekből valóság lesz
A fent felsorolt ötletek némelyike futurisztikusnak tűnhet – nehéz elképzelni, hogy megrendelünk valamit az interneten, kifizetjük online, majd másnap már meg is érkezik egy drón segítségével. Azonban ezeket az ötleteket már tesztelik az Egyesült Államokban, és a logisztikai és ellátási lánccal foglalkozó cégeknek résen kell lenniük, hogy lépést tartsanak a változó trendekkel. Ennek első lépése pedig az automatizáció és a digitalizáció.
Érdemes arra is odafigyelni, hogy a vásárlói igények hogyan hatnak a kiszállítás trendjeire és megoldásaira. Mivel a Z generáció már az okostelefonok és az online rendelés világában nőtt fel, egyre inkább nő a technológia használatának elfogadása az élet minden területén.
Forrás: Régens Zrt.