Az iData statisztikái szerint a cég flottakövető rendszerével az üzemanyagköltségek akár 40 százalékos csökkenése is elérhető. Megoldásuk már több száz vállalatnak biztosít valós idejű rálátást gépjárműveik helyzetére, fogyasztására, a bejárt útvonalakra és a felhasznált munkaórákra.
A haszonjárművek üzemeltetői közül mind többen fedezik fel a GPS-alapú követő rendszereket, melyek akár utca (házszám) pontosságú követést tesznek lehetővé az üzemanyagfogyasztás precíziós figyelésével, az útvonal optimalizálásával, nyomkövetéssel kiegészítve. Ezekkel az integrált rendszerekkel mérhető a cégek kereskedőinek kihasználtsága, százalékos aránnyal tudják jellemezni az autók „munkavégző” útjait, és a munkaidő- nyilvántartáshoz is szolgáltatnak adatokat. Mindezekre képes a magyar alapítású és tulajdonú iData Kft. saját fejlesztésű szoftvere, mellyel itthon nem csak különleges járműveket követnek, de sok kis-, közepes és nagyvállalat flottáját – személyautókat és áruszállítókat – is másodperces pontossággal. Rendszerei több ezer autót követnek folyamatosan, ami másodpercenként milliárdos flotta-adatforgalmat jelent. A járművekből beérkező több tízezer koordinációs és egyéb adatot IBM szerverek és adattárolók kezelik.
A társaság tapasztalatai szerint 800 ügyfelük együttesen 7,2–7,5 milliárd forint üzemanyagköltséget spórol meg évente. Általánosságban a rendszer bevezetése után a korábbiakhoz képes cégenként 5–40 százalékos megtakarítás valósul meg, a szállítmányozó vállalkozásoknál átlagosan 5-20, az építőiparban jellemzően 20–40 százalék. Ehhez társulhat még az a további megtakarítás, amit a kerülő („fekete”) utak kiiktatása, a gyorshajtás miatti többletfogyasztás mérséklődése és a fokozott áruvédelem tesz lehetővé. A rendszer beruházási költsége az igénybe vett szolgáltatástól függ, gépkocsinként 40–100 ezer forint + havi díj, megtérülése a bevezetést megelőző visszaélésektől függően 1–6 hónap között van. Az iData Kft. az idén az IBM szervereire és adattárolóira cserélte a szolgáltatásai alatt futó hardvert. Erre elsősorban az ár-érték arány miatt esett a választásuk – tudtuk meg Szabó Andrástól, az iData Kft. egyik tulajdonosától, műszaki igazgatójától.
Fontos szempontnak nevezte továbbá, hogy a folyamatosan növekvő társaságuknak (árbevételük évente 50 százalékkal nőtt) rugalmasan bővíthető rendszerre van szüksége. Az IBM a szoftver fejlesztéséhez is nyújtott segítséget. A szakember elmondta, hogy a megrendelők azonnal észrevették a változást, mivel a valós idejű nyomkövetés, flottakövetés adatforgalma látványosan felgyorsult – a riportokban, a térképnézetekben, az autókövetésben. A Baromfi Trans 2008 Kft. ügyvezető igazgatója, Nagy Zsolt elmondta, hogy 2005- ben merült fel, hogy járműkövető rendszert kellene illeszteni a már akkor működő járatszervező programjukhoz. Olyan céget kerestek, amely hajlandó egy „kis” cég elvárásai, igényei szerint formálni a szolgáltatását, így esett a választás az iDatára.
A 45 hűtős tehergépkocsival dolgozó cég összes autóját, sőt a saját személygépkocsijukat (azokban rablásgátlóval kombinálva) is felszerelték a rendszert. Az előre megtervezett túraterv és a valóság összehasonlítása mellett a rakterek hőfokát látják online, kontrollálják az üzemanyagot és a sebességet, továbbá nyomon követhetik egyebek között, hogy hol áll meg a jármű, mennyi ideig rakodik, de még az ajtónyitások számát is. Reklamációk, az esetleg nem megfelelő hűtésből eredő károk tisztázásában pedig több esetben is a nyomon követésből nyert információkkal sikerül bebizonyítani igazukat. Nagyon fontos a gépkocsivezetők felé a lélektani hatás, hogy „a főnök mindent lát”. A Hungerit Baromfifeldolgozó és Élelmiszeripari Zrt. logisztikaiosztály-vezetője, Plesovszki András elmondta, hogy az élőállat-beszállításokat és a késztermékszállításokat fuvarozókkal oldják meg. Az egyre szigorodó feltételek és a gazdasági körülmények arra ösztönözték őket, hogy a szállítási folyamataikat hatékonyabban ellenőrizzék, és ha szükséges, azonnal intézkedhessenek a felmerült problémák kapcsán. Ezt nagyban segíti az online nyomkövető rendszer, melyet 2008 októberétől kezdtek beszereltetni a gépkocsikba. Jelenleg már száznál több járműben működik.
Az élőállat-szállító, személy- és kistehergépkocsikba a nyomkövetőt, míg a késztermékszállító gépkocsikba ezenkívül hőmérséklet- és ajtónyitás-érzékelőket is elhelyeztek. A GPS nyomkövető rendszer beszerelésével a fuvarköltségben értek el megtakarítást, mivel az elszámolás alapja a legoptimálisabb útvonalon történt szállítás során megtett kilométer, illetve a késztermékszállításnál a túraoptimalizáló rendszer által meghatározott leadási sorrend. A megtakarításon kívül a fuvarozókkal történő elszámolás pontossá, mindkét partner számára átláthatóvá és ellenőrizhetővé vált.