Karácsony közeledtével minden évben megnövekszik a nagy értékű áruk iránti kereslet, legyen az ékszer, konyhai berendezés, vagy szórakoztatóelektronikai eszköz. Ezeknek a termékeknek a fuvarozása nem könnyű feladat, hiszen a nagy értékű árut szállító kamionok gyakori célpontjai a közúti tolvajoknak, és lopás esetén pedig az okozott kár meghaladhatja akár a több száz millió forintot is. A probléma sajnos igen gyakori, a WebEye Magyarország szakértőinek tapasztalata azonban azt mutatja, hogy a mai modern biztonságtechnikai megoldások és megfelelő árubiztosítás segítségével hatékonyan csökkenthetőek az anyagi károk.
A cikk a Facebook ablak után folytatódik, csatlakozz Te is közösségünkhöz!
Idén is a legnépszerűbb karácsonyi ajándékok közé tartozik az okostelefon, a tablet, és a televízió, így ezekből a termékekből ilyenkor nagyobb mennyiséget szállítanak az utakon. A hasonló nagy értékű rakományok fokozott veszélynek vannak kitéve a közúti fuvarozás során ebben az időszakban, hiszen a tolvajokat is csábítja a hatalmas haszon reménye. Éppen ezért nem meglepő, hogy bizonyos összeghatár felett csak speciális körülmények között szállíthatóak ezek az áruk. Gyakori szabály, hogy a szállító kamionok csak kísérettel ellátott konvojban haladhatnak, jellemzően hárman-négyen egymás mögött, illetve kizárólag őrzött parkolóban állhatnak meg pihenni, és az egyik sofőrnek végig a kamionban kell tartózkodnia.
A nagy értékű árucikkek szállítóinak számos technológiai feltételnek is meg kell felelniük annak érdekében, hogy a rakomány a lehető legnagyobb biztonságban legyen. Ezek egyike a pánikgomb, amely hirtelen felmerülő probléma esetén riaszt, emellett meg kell említeni még a raktérnyitás érzékelőt, amely szintén komoly védelmet jelent a szállítás során. Továbbá nem véletlen az sem, hogy ezeknél a szállítmányoknál előírás a GPS-es járműkövetés és a folyamatos online felügyelet is annak érdekében, hogy a megbízó a fuvarteljesítés során végig lássa, hol jár éppen az áru, és az útvonalról való letérés esetén azonnal riasszon a rendszer.
„Az GPS-en alapuló járműkövetés egyik előnye, hogy egy esetleges lopás esetén az adatok segítségre lehetnek a jármű megtalálásában is, mint ahogy a közelmúltban volt is már erre példánk. Egyik ügyfelünk mobiltelefonokat szállított több millió forint értékben, azonban az árut ellopták a fuvarfeladat teljesítése közben. A rendőrség a nyomozás során a GPS adatok segítségével tudta beazonosítani a kamion hollétét és így végül a lopott áru is megkerült.” – mondta el Bagossy Tamás, a WebEye Magyarország szakértője.
A technikai előírások mellett fontos kiemelni a megfelelő biztosítás jelentőségét is. Az árufuvarozásra és szállítmányozásra a CMR nemzetközi biztosítási rendszer vonatkozik, amely a rakományra a felvételétől a leszállításáig érvényes. „A CMR biztosítást minden fuvarozónak saját érdeke megkötnie, mert így a fuvarteljesítés alatt keletkezett károk jelentős részét megtéríti a biztosító. Ugyanakkor a speditőrök számára is lényeges, hogy csak olyan fuvarozóval dolgozzanak, aki rendelkezik érvényes CMR biztosítással, hiszen így garantálható, hogy ha kár keletkezik, annak értékét meg is fogják kapni, mivel a kártérítési összeg átutalása közvetlenül a károsultnak történik. A nagy értékű áruk esetében ez értelemszerűen különösen érvényes.” – hívta fel a figyelmet Kardos Emese, a Lambda-Com cégcsoport SpedMart üzletágának szakértője.
A biztonságos fuvarszervezésre való fokozott igényt elégíti ki az online GPS-alapú fuvarbörze is, amely csak megbízható, érvényes fuvarokmányokkal, ill. biztosítással rendelkező partnerek belépését engedélyezi a rendszerbe. Ez garanciát jelent arra, hogy mind a speditőrök, mind a fuvarozók védve legyenek bekövetkező kár esetén, legyen az lopás vagy a rakomány rongálódása.
Jól látható tehát, hogy a megfelelő biztosítás, a GPS alapú járműkövetés, és a modern biztonságtechnológia eszközök mind elengedhetetlenek a nagy értékű áruk szállításakor, a legfontosabb azonban talán a megfelelő, megbízható partnerek kiválasztása ezen feladatokra. „Nagyon fontos, hogy a szállítmányozásban résztvevő felek mindig körültekintően járjanak el a partnereik megválasztása során, és a lehető legjobban felkészüljenek a váratlan helyzetekre. Ebben segít a GPS-en alapuló fuvarbörze és a telematikai megoldások alkalmazása. Így az értékes árukban keletkező károk jelentős része megelőzhető, és mindenki számára bosszúságtól mentes lehet a karácsonyi időszak is.” – tette hozzá Bagossy Tamás.