Az ellátási láncokban rejlõ lehetõségeket érdemes újragondolni – derül ki a PwC Pharma 2020 ágazati elemzéssorozatának a hatodik, Supplying the future címû, a közelmúltban publikált kiadványából, melyben a gyógyszeripar elõtt álló kihívásokat az ellátási láncok hatékonysága és a betegközpontú ellátás szemszögébõl közelíti meg.
A PwC hosszú távra kitekintõ felmérésében azt vizsgálja, mely kihívásokkal kell szembenézniük a gyógyszeripar szereplõinek az elkövetkezõ közel tíz évben. A piaci helyzet és a jogszabályi környezet hazánkban és világszerte egyaránt folyamatosan változik. A tanulmány rámutat, hogy azok a gyógyszercégek, amelyek nem reagálnak megfelelõen az új kihívásokra, nehezebben veszik majd mind a globális, mind a helyi kihívások által állított akadályokat. A tanulmány az ellátási láncok felõl közelítve négy lehetséges stratégia (virtuális gyártó, szolgáltatásfejlesztõ, olcsó szolgáltató, profitközpont) mentén elemzi a piaci szereplõk elõtt nyitva álló lehetõségeket.
Az ellátási lánc a gyógyszeriparban tulajdonképpen nem más, mint a laboratóriumtól a betegig vezetõ út. A piaci nyomás hatására a gyógyszeripari cégek döntési helyzetbe kerülnek, hosszú távú célkitûzéseiknek megfelelõen kell végiggondolniuk, milyen módon növelhetõ ellátási láncuk hatékonysága. Milyen modellt érdemes kidolgozniuk az általuk forgalmazott készítményekre és az ezek által érintett piaci szegmensekre tekintettel? Hogyan használhatják az ellátási láncot a piaci megkülönböztetés eszközeként? Egyirányú utca- e az ellátási lánc, vagy legalább olyan fontos szerepet kell tulajdonítani a visszaáramló információknak?
A gyógyszeripari döntéshozóknak számos kérdést kell végiggondolniuk, ha arra keresik a választ, hogy maximálisan kiaknázták- e az ellátási láncban rejlõ lehetõségeket. A globális gyógyszeriparnak jelentõsen át kell alakítania ellátási láncait annak érdekében, hogy a gyorsan változó piaci körülményeknek megfeleljen, és a termékalapú megközelítés helyett a betegigényen alapuló megközelítésre álljon át – nyilatkozott Barsi Éva, a PwC gyógyszeripari csoportjának a vezetõje. A tanulmány a beteget mint a gyógyszer tényleges felhasználóját az ellátási lánc fontos szereplõjének tekinti. Ennek folytán elõtérbe kerülnek a terápiával szembeni hatékonysági elvárások, a fogyasztókkal fenntartott kapcsolat lehetõségei, valamint felmerül az egyénre szabott terápiák szerepének jelentõsége.
Ezek a folyamatok is az ellátási lánc gyökeres átalakításának sürgetõ igényét vetítik elõre. A betegekkel folytatott kommunikáció, illetve a tényleges terápiás hatás utánkövetése új kommunikációs és marketingkihívásokkal, illetve szabályozási problémákkal szembesítheti a gyógyszercégeket. A PwC gyógyszeripari tanulmánya hangsúlyozza, hogy az elõttünk álló években jelentõs mértékben változnak majd az információáramlás útjai és a nyilvánosság szerepe. Ezért a beteg és a gyógyszercégek közötti közvetlen kommunikáció legalább annyira kulcskérdés lesz a gyógyszeripari vállalkozások számára, mint az ellátási lánc megszervezése. Kulcsfontosságúvá válik a logikusan megtervezett és megszervezett keresetvezérelt ellátási lánc létrehozása, mely azonban a gyógyszercégek mûködési profiljának részleges vagy akár nagyobb mértékû átalakításához is vezethet.