A 21. század ipara a sosem látott sebességről és hatékonyságról szól – évről évre innovációk sora követi egymást, amelyek a korábbi időszakokhoz képest igen gyorsan be is épülnek a gyakorlatba. Érdeklődő fogyasztókként csak kapkodjuk a fejünket: el lehet azonban képzelni, hogy ezzel a tempóval még szakmabeliként sem egyszerű tartani a lépést. Most bemutatjuk a legfontosabb trendeket, amelyek meghatározzák a gyártóipar új ritmusát: tartsanak velünk!
A jövő az emberi tudásra épül
Elsőre azt gondolhatnánk, hogy a gyártás elképesztő új tempóját a gépek diktálják. Ez részben így is van, azonban emberi tudás és munkaerő nélkül – a divatos találgatások ellenére – még hosszú évekig elképzelhetetlen a teljes folyamat. Az állítás pedig nemcsak a kutatási és fejlesztési laborokban dolgozó innovátorokra vonatkozik, hanem azokra a munkavállalókra is, akik a gyártósoron biztosítják, hogy minden rendben menjen. Kulcsfontosságú tehát az edukáció! Forradalom ide vagy oda, egyre több gyártó ismeri fel, mennyire megtérül az idő és a költség, amelyet dolgozóik képzésébe fektetnek.
Különösen lényeges ez akkor, ha egy vállalat csak nemrég vezetett be automatizált elemeket, vagy csak tervezi ezt. Elengedhetetlen, hogy a csapattagok esetleges ódzkodását eloszlassák, és az új technológiákat egyszerűen kezeljék. Természetesen az is prioritás, hogy ezzel párhuzamosan a humán csapat, vagyis a kollégák közötti együttműködés is erősödjön – így egyszerűen elérhetjük, hogy ugyanolyan erőfeszítéssel, azonos idő alatt több feladatot vigyenek hatékonyan véghez.
Automatizálás újratöltve
Az emberi tudás és figyelem fontossága mellett a legfőbb meghatározó tényező azért még mindig az automatizáció. Előző állításunkra építve, bár az emberi munkaerőre továbbra is szükség lesz, a munkavállalók mennyisége jelentősen csökkenhet. A megmaradt kevés humán pozíciót betöltőktől azonban egyre szélesebb körű tudást, egyre több gyakorlatot és technológiai tájékozottságot várnak majd el. lesz az elvárt.
A gépesítés mértéke tehát egyre csak növekszik: ezt a bizonyos álláscsökkenést sokan már 2022-re jósolják mind a gyártásban, mind az iparban. A tendencia egyik legnagyobb előnye, hogy a munkavállalók számára veszélyforrásokat tartogató feladatkörökből sokkal kevesebb lehet napirenden.
Ilyenek például az olyan futószalaggal való érintkezést igénylő feladatok, mint a címkézés. A mai modern, print and apply rendszerben működtethető címkéző gépek nagy pontossággal és biztonságosan végzik el a feladatot, miközben az akár 124 m/perces gyártósori sebességgel is felveszik a tempót! Használatuk és ellenőrzésük egyszerű, gyártósorba integrálásuk egyszerűen megvalósítható, és hosszú távon hatékonyan optimalizálják a költségeket. A címke kérdése tehát felhasználóként apróságnak tűnhet – pedig az ipar 4.0 korában a tényleges alkalmazásuk kardinális kérdés.
Rend a lelke a beszerzésnek
A konszolidáció messze nem újkeletű trend a szállítmányozás és a gyártás területén, ám a jelentősége drasztikusan megnövekedett az utóbbi időszakban. A gyártási folyamat gyorsuló tempójának fenntartásához a beszerzésnek is sebességre kell kapcsolnia. Ezért egyre nagyobb szükség van olyan beszállítókra, akik képesek az áruk (akár földrajzi, akár időbeni) összekapcsolására, ezzel biztosítva a pontos, kiszámítható érkezést.
Persze mind hatékonyság, mind a környezet védelme szempontjából előnyös, ha a beszállítást igénylő nyersanyagok, termékek forrásai a lehető legközelebb vannak az üzemhez – ez azonban nem mindig megoldható. A mai ipari, illetve logisztikai környezetben a gyorsulásnak és a hatékonyság növelésének így nem szabhat gátat a távolság sem!
Közhelynek hangzik, de az egész szervezés kérdése. Ezt az alapelvet követve dolgoznak azok a szakemberek is, akik a gyártás jelenkori megoldásait dolgozzák ki egy gördülékenyebb folyamatokra épülő, fenntartható jövő érdekében.