Az autóvásárlás mindenki számára más okból kifolyólag válik fontossá. A szerencsésebbek egy nagyobb kiadást is képesek önerőből fedezni, azonban sokak számára egy ekkora összeg megterheli a családi kasszát, vagy éppenséggel a még ennél is fontosabb kiadásokra van félretéve. De mi történik akkor, amikor az autó válik prioritássá és létszükségletté?
Nem kell minden esetben a legújabb és legkorszerűbb járgányban gondolkodni – és ha a rendelkezésre álló tőke is kérdéses –, érdemes elidőzni az alternatív megoldások felett. Ilyen például az autólízing, illetve az autóhitel is, amelyeket használt autóra ugyanúgy igényelhetsz, mintha egy teljesen újat vásárolnál. Most egy cikkben összegyűjtöttük a leghasznosabb információkat – olvass és tájékozódj!
Ha már használt autó, akkor…
A modern korban már igencsak megnőtt a saját autóra való igény, mindenkinek más miatt válik elengedhetetlen eszközzé: család, munka stb. Az okok kimeríthetetlenek, ami viszont sokkal fontosabb, az a járműhöz jutás záloga. Ha szeretnél az autóvásárláson minél többet spórolni, akkor gondolkozz el a használt autóvásárláson. Így egyértelműen nagyobb kockázatot kell vállalni, mintha egy vadonatúj gépjármű mellett döntenél, ezért pár alapszabályt mindenképp vegyél figyelembe. Ha már használt autó, akkor:
- Járj utána a baleseti múltjának! Akármilyen profin próbálják is titkolni a macerás hátteret, minden autó magán hordozza a régmúlt nyomait. Nézd meg a színeltérést, a nem pontosan illeszkedő karosszériaelemeket, de az autógumik állapotát se felejtsd el leellenőrizni!
- Mindenképp tegyél egy próbakört! Ha komolyabb hibákkal próbálnak eladni neked egy használt autót, akkor az már egy tesztvezetés alatt azonnal kiütközik. Mire gondolunk? Elsősorban például a kormány holtjátékára, a kuplung fogáspontjára vagy a váltások könnyedségére.
- Ellenőrizd az autó papírjait! Sokszor egy mosoly miatt feltétlenül megbízunk az eladóban/kereskedőben, ezért az autó dokumentációjának ellenőrzésén spóroljuk meg az időnket! Ez alapvető hiba, hiszen a jogi eltérések komoly problémákat jelenthetnek, amikor például te is eladásra bocsátanád korábbi szerzeményedet – csak felelősségteljesen! Manapság léteznek online cégek, akik az alvázszám alapján minden apróságot kiderítenek a gépjármű múltjáról!
A lényeg tömör megragadása: autóhitel vagy autólízing?
Az autóhitel vs. autólízing kérdéskör már korántsem olyan nehezen eldöntendő kérdés, mint korábban. A lízing egy időben valóban kifejezetten népszerűnek számított – hiszen az autóhitelekhez képest lényegesen kisebb kamattal rendelkezett –, azonban ma már nem ennyire számottevő a differencia, hála a szerfelett kedvező kamatkörnyezetnek. Természetesen minden viszonyítás és a helyzetfelmérés kérdése, ezért minden lehetőséget érdemes számításba venned, aminek eligazodásában elsősorban a két konstrukció tulajdonságai és különbségei lesznek a segítségedre.
A kötöttebb finanszírozási forma: autólízing
- Autólízing: egy olyan konstrukció, amelynek feltétele a kamattal rendelkező havi törlesztőrészlet kifizetése az autó tulajdonosa számára.
- Megkötések: 1) a lízing használt autók esetében nem minden autótípusra érvényes, 2) az autó életkora nem lehet több 12 évnél!
- Tulajdonjog: a lízingeléssel az autó nem lesz rögtön a tiéd, a kölcsönt biztosító pénzintézet marad a tulajdonos. Ha lejár a futamidő, eldöntheted, hogy visszaadod az autót vagy kifizeted a fennmaradó összeget.
- Igénylés: a lízingeléshez rendelkezned kell önerővel, ami általánosságban legfeljebb 20-30 % saját fedezetet jelent.
- Karbantartás: az autó állapotának fenntartásáért te felelsz! (Például fizetned kell az autóbiztosítást.)
- Fedezet: némely esetben a lízingelt autót a pénzintézetek beszámíthatják finanszírozási fedezetnek.
- Futamidő: legfeljebb 8 év.
A szabadabb finanszírozási forma: autóhitel
- Autóhitel: az autóhitel napjainkban már nem egzaktan a személygépjárművekre létrehozott hitelkonstrukció, (bár létezik még néhány a banki szférában, azonban ritka), hanem egy szabad felhasználású fix kamattal rendelkező kölcsönlehetőség.
- Tulajdonjog: az autó megvásárlást követően, a jármű azonnal a tiéd.
- Igénylés: nincs szükség önerőre, a hitellel teljes mértékben fedezheted az autóvásárlást. (Ha nagyobb összeget igényeltél, mint az autó értéke, akkor a fennmaradó tőkét felhasználhatod egy teljesen más jellegű befektetésre is.)
- Fedezet: sem ingatlan–, sem gépjárműfedezetre nincs szükség az igényléséhez.
- Futamidő: legfeljebb 7 év.
A jó döntés kiindulási alapja: a helyzeted mindig egyedülálló!
A korábbi bekezdésekben rávilágítottunk arra, hogy egy szabad felhasználású hitel mennyivel nagyobb mozgásteret biztosít egy használt autó megvásárlása esetén, azonban ez még egyáltalán nem jelenti azt, hogy számodra is ez lesz a legeredményesebb lépés. A helyzeted minden esetben egyedülálló, ezért inkább egy részletes összehasonlítással és az olyan egyszerűnek tűnő kérdések megválaszolásával kezdd az új befektetés végiggondolását, mint például:
- Mennyibe kerül a kiszemelt autó?
- Ideiglenesen van-e rá szükséged?
- Rendelkezel-e önerővel? stb.
Egy átfogó kép megalkotásában segítséget nyújthatnak az online elérhető autóhitel-kalkulátorok, hiszen használatuk során a személyes adataid megadásával azonnal kapsz egy testre szabott ingyenes tájékoztatást. Informálódj körültekintően, dönts okosan!