A bioetanol benzint helyettesítő, vagy annak adalékaként szolgáló motor-üzemanyag, melyet biológiailag megújuló energiaforrások (növények) felhasználásával és komplex kémiai folyamat segítségével nyernek ki.
A bioetanolt egyre többen használják világszerte annak ellenére, hogy az előnyei mellett számos hátránya is van. Hazánkban a 2011-es 50 forintos jövedékiadó-emelés jelentősen visszafogta a keresletet az E85-ös üzemanyagként megtalálható bioetanol iránt, azonban még így is olcsóbb, mint a benzin.
Az etanol előállításánál a tartályokat hűteni kell, mert a folyamat során a sejtek maguk is hőt termelnek. Éppen ezért a felhasznált élesztőt folyamatosan 30 Celsius-fokra kell hűteni, ami így magas költségekkel jár. A Svédországban lévő Chalmers Műszaki Egyetem tudósai sikeresen bírták az élesztőt növekedésre magasabb hőmérsékleten is. A folyamat során az élesztő lebontja a keményítőt, ami elengedhetetlen alapanyag a bioetanol-termelésben, és kisebb cukor alegységeket hoz létre. Ez a folyamat 40 Celsius-fokon a legoptimálisabb, amely a kutatás eredményei által nem is tűnik már lehetetlennek.
„Egy egyszerű mutáció is elegendő volt, hogy az élesztő hőálló legyen és magasabb fokon is képes legyen elvégezni a folyamatot” – fogalmazott Jens Nielsen kutató. Ez a jövőre nézve jelentős költségcsökkenéssel járhat a bioüzemanyagok előállításánál, így az elterjedése és felhasználása tovább növekedhet.