Több alkalmazási területe is létezik, bemutatjuk, miért praktikus.
Az elektromos fűtés könnyen szabályozható, hulladékmentesen működik és gyors, kiszámítható meleget ad a tárgyaknak. Nem csoda, hogy számos ipari területen is előszeretettel alkalmazzák. Az alábbiakban erre láthatunk néhány példát.
Az ipari környezetben használt elektromos fűtőberendezésekre jó példa az alumínium-feldolgozó ipar. Az iparágban különböző módokat használnak a megolvadt alumíniumformáik előmelegítésére.
A forró levegő rendkívül rugalmas módszert biztosít az öntőforma előmelegítésére. Az anyagot így nem öntik hideg formába, ami nyomást gyakorolhat az anyagon, és lelassíthatja az adagolási időt. Az előmelegítési hőmérséklet gyártónként változik.
Az öntőforma előmelegítéséhez elektromos fűtőtesteket különféle módon szerelik fel, lehetővé téve a forró levegő csatornarendszeren keresztüli vagy közvetlenül a formába történő elvezetését.
A fűtőtestek a helyükre kerülésük után távirányítással vezérelhetők és a kívánt hőmérsékletre állíthatók, például a fűtési teljesítmény és a megfelelő légáramlás kiválasztásával – hívja fel rá a figyelmet Tóth Tamás, a Magyar Országos Elektromos Fűtés Szövetség elnöke.
A vezérlési paraméterek módosításával a felhasználó egy adott folyamathoz szabhatja a programot. Az elektromos fűtőtestek jó megoldást jelentenek, ha egy kijelölt időpontban szeretnénk elérni a kívánt fűtési hőmérsékletet, ami segíti a biztonságos és megbízható gyártási folyamatot.
Egy másik példa az elektromos sütő, amely az alkatrészek előmelegítésére vagy szárítására használható. A fémfeldolgozás során gyakran használnak különféle kenőanyagokat, például olajokat és zsírokat, ám ezek maradékait el kell távolítani, mielőtt az alkatrészek más folyamatokon, például speciális bevonatot visznek fel rájuk.
Az olajokat bizonyos esetekben forró levegővel vagy másodlagos eljárással lehet eltávolítani mosás után. A visszamaradt víz hatékonyan eltávolítható az alkatrészek lefújásával és elektromos fűtőberendezéssel történő szárításával.
A felhasználók mindig keresik a lehetőségeket az energiafogyasztás és a gyártási költségek csökkentésére. Az egyik gyakran vizsgált terület a forró levegő keringtetése.
A szabályozott program során a sütőbe való hőbevitel bizonyos időközönként biztosított, a hőmennyiség és az időtartam pedig alkalmazásonként változik. Miután a hőt bevezették a sütőbe, hőveszteség léphet fel az alkatrészátvitel vagy a berendezés elégtelensége miatt.
Az ilyen veszteségek elkerülése érdekében a hővisszavezetés lehetővé teszi, hogy a forró levegőt visszairányítsák a ventilátorhoz egy szárítóba vagy kemencébe, hogy a ciklus újra a forró levegővel kezdődjön, ahelyett, hogy az elveszne az energia.
A hővisszavezetés által a forró levegő visszakerül a ventilátorba, a fűtőberendezésen keresztül pedig a szárítóba vagy a sütőbe. Innentől újra elkezdődik a forró levegő körforgása.
Összefoglalva, az ipari alkalmazások sokrétűek. Az elektromos fűtőberendezés használatának mérlegelésekor a felhasználónak figyelembe kell vennie az adott területet, valamint a tervezési szempontokat és az olyan tényezőket is, mint a rugalmasság, a biztonság és a karbantartás.