Az ukrán háború kirobbanása az üzemanyagárak emelkedését, valamint a magyarországi fő exportirányok tarifáinak egyértelmű ugrását hozta magával. A nyugati szállítás iránti kereslet is meredeken emelkedett, ami a járvány megszűnésének következménye lehet. Az elkövetkező időszak tele van bizonytalansággal, de lehetőségekkel is.
Kelet felé zárás, nyugaton magasabb árak
Az ukrán háború sok exportőr számára elvágta a keleti piacokat. Az azonnali piacon egyértelműen csökkent az ukrán, orosz és fehérorosz irányú szállítási kereslet indexe.
Ezzel ellentétes tendencia figyelhető meg a nyugati piacokon, különösen a németországi utakon, ahogy a mellékelt grafikán is látszik.
A többi nyugati irányban alacsonyabb a díjak emelkedése. Bár meg kell jegyezni, hogy a Hollandiába vezető útvonal átlagos díja 1350 euró. Ez 23%-kal magasabb, mint 2021 azonos időszakában. Ezzel szemben a távolság miatt a legmagasabb árak az Egyesült Királyságba vezető útvonalon érvényesek.
Háború, az üzemanyag ára és az euró értéke
A díjemelés egyik oka az üzemanyagárak megugrása. Az ukrán háború kitörése előtt az olaj hordónként valamivel több mint 90 dollárba került. Március első hetében az árfolyam 130 dollárra emelkedett, és végül 110 dolláron stabilizálódott.
Meglehetősen irreális forgatókönyv, hogy a közeljövőben az árak zuhannak a benzinkutakon. A kormánynak már nincs mit csökkentenie az üzemanyag literenkénti mennyiségét meghatározó díjakon. Inflációellenes lépéseket indított, miközben a jövedéki adó továbbra is az EU által megengedett legalacsonyabb szinten van. Az egyetlen lehetőség az áfa 0 százalékra csökkentése lenne, de ez nagyon negatív hatással lenne az állami költségvetésre.
Az egyetlen remény az euró értékében marad – az erős euró olcsóbb olajat jelent. Pénzünk a háború első két hetében veszített értékéből a dollárral szemben. És bár még mindig nem tért vissza a januári szintre, egyértelműen emelkedő tendencia figyelhető meg.