Simona a prágai Közgazdaságtudományi Egyetemen tanult. 8 évet dolgozott az FMCG szektorban tapasztalatokat gyűjtve az ellátási csatorna és a pénzügy területén,2004 óta dolgozik az Astra Zenecánál.
Karrierjét itt a cseh üzleti egységnél kezdte logisztikai és ügyfélszolgálati funkcióban. 2010 májusa óta tölti be Simona jelenlegi funkcióját a Közép-és Kelet Európai régió disztribúciós szolgáltatás menedzsereként. A régión belül jelenleg 13 ország disztribúciójáért felel (kezdve a Cseh Köztársaságtól, Szlovákiától Magyarországon és Románián át a Balkán országaival bezárólag).
Magyari Éva: Önök 2010-ben új helyre költöztették regionális központi raktárukat. Az új hely itt van Magyarországon, Budapesten és a Cemelog mint logisztikai szolgáltató menedzseli ezt az Astra Zeneca számára. Hogyan nézett ki az előző ellátási lánc modelljük?
Simona Tschuschnerova: Korábban a disztribúciós központunk Németországban volt. A közép-és kelet-európai régió országainak nagy részét onnan láttuk el. Mindazonáltal néhány ország nem volt része ennek a modellnek, és ezek a saját, helyi raktárukból oldották meg a disztribúciót. Így mondhatjuk, hogy a korábbi ellátási lánc modell nem volt egységes.
M.É.: Mi volt a célja, hogy megváltoztassák a korábbi modellt, és mikor történt ez?
S.T.: Nos, azt mondhatom, két fő célja volt a disztribúciónk átszervezésének. Először is javítani kívántuk az ügyfelek kiszolgálásának a színvonalát, és másodszor pedig optimalizálni a készletszintet az egész ellátási lánc vonatkozásában. Az volt a célunk, hogy a közép-és kelet-európai régió legtöbb országát egy disztribúciós raktárból szolgáljuk ki. A projekt, ami 2009-ben kezdődött, mára befejeződött, és a Cemelogot választottuk regionális disztribúciós központnak.
M.É.: A tender folyamat során mérlegeltek-e egyéb országokat is, avagy Magyarország volt a választott célország, ahol a regionális disztribúciós központot tervezték megvalósítani?
S.T.: Igen, a tender más országokban megvalósítható opciókat is mérlegelt, és végül úgy döntöttünk, hogy a Cemelogot választjuk regionális logisztikai szolgáltatónak. A Cemelog által javasolt pénzügyi szempontokon túl, fontos volt számunkra az a tény, hogy a Cemelog igen tapasztalt szolgáltató regionális logisztikai szolgáltatások terén. Ez egy kulcstényező volt az AstraZeneca döntési folyamatában.
M.É.: Milyen szolgáltatásokat nyújt a Cemelog az Önök számára?
S.T.: A Cemelog komplex logisztikai szolgáltatást nyújt számunkra, mely magában foglalja a raktározást, az árumozgatást, a rendelések kiszedését, a nem-EU országokba irányuló áruk vámkezelését, valamint a szállítást a különböző közép-és kelet-európai országokba (EU és nem-EU országokba egyaránt).
M.É.: Ez azt is jelenti egyben, hogy az AstraZeneca egész közép-és kelet-európai régióját a Cemelog raktárából szolgálják ki?
S.T.: Nem egészen. A mi disztribúciós terminológiánkban az egész régió sokkal tágabb. Ebből a disztribúciós központból 13 országot látunk el termékeinkkel: a Cseh Köztársaságot, Szlovákiát, Magyarországot, Romániát és a Balkán valamennyi országát, beleértve EU és nem-EU országokat. Különböző értékesítési modelljeink vannak, és a termékeket ezeknek megfelelően biztosítjuk a különböző országoknak.
M.É.: Az operáció már működik egy ideje, így valószínűleg már jól látják és megtapasztalták azt, hogy milyen előnyei vannak ennek az ellátási lánc modellnek, vagyis hogy egy pontról, földrajzi helyről, Magyarországról biztosítják a régió ellátását. Mik ezek az előnyök?
S.T.: Több előnyt fel tudok sorolni. Mindenekelőtt emelkedett az ügyfélszolgálati színvonalunk, miközben elértük a célunkat a költségek vonatkozásában is. Ezen felül vannak belső előnyök is úgy, mint egy világos és tiszta disztribúciós struktúra, amely abban segít bennünket, hogy megosszuk a tudásunkat az egész EMEA (Európa, Közel-Kelet, Afrika) régióban és olyan standardizált munkamódszereket kövessünk, amelyek folyamatos javuláshoz vezetnek.
M.É.: Részletezné, hogy mit is jelent pontosan, gyakorlati szempontból az ügyfélkiszolgálás színvonalának az emelkedése?
S.T.: Ezt azt jelenti, hogy a szállítások átfutási ideje lerövidült, a szállítások gyakorisága nőtt, egyetlen világos, egyértelmű kontaktpont jött létre a disztribúciós tevékenység menedzselésére, a panaszok száma lecsökkent és végül a szállítások megbízhatósága emelkedett.
M.É.: Milyen kihívásokat lát a gyógyszeripari ellátási lánc vonatkozásában az elkövetkezendő években?
S.T.: Ebben az iparágban, az ellátási láncot illetően az egyik kihívás az, hogy kisebb árumennyiségeket kell gyakrabban szállítanunk. Továbbá új csatornákat is menedzselnünk kell (például DTP, azaz közvetlen szállítás a gyógyszertáraknak, vagy nagyon drága termékek specifikus disztribúciója). Ezenkívül kihívást jelent az, hogy meg kell birkóznunk a helyi egészségügyi hatóságok és előírások okozta egyre nagyobb nyomással. Ha azonban visszalépek egyet az ellátási lánctól és az egész gyógyszeripart nézem, akkor legnagyobb kihívásnak a generikus gyógyszerekkel való versenyt tartom.
M.É.: Végezetül, visszatérve az Önök magyar logisztikai szolgáltatójára, mik a tapasztalataik a Cemelog által nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatban?
S.T.: Összességében nagyon elégedettek vagyunk a Cemeloggal. Kiváló szolgáltatást nyújtanak a számunkra. Értik az AstraZeneca értékeit és prioritásait. Továbbá nagyon pozitív a menedzsment hozzáállása, megközelítése.
Az AstraZeneca a világ egyik vezető kutatásorientált biotechnológiai gyógyszervállalata, amely kiterjedt kutatás-fejlesztési, gyógyszergyártási és értékesítési tevékenységet folytat a daganatos, szív- és érrendszeri, gyomor- és bélrendszeri, fertőző, idegrendszeri, valamint légúti és gyulladásos megbetegedésekben használatos vényköteles gyógyszerek piacán. Az AstraZeneca a világ több mint 100 országában van jelen és innovatív termékeit világszerte betegek milliói használják.
Az interjút Magyari Éva készítette. 2011. október