A cégek gazdaságosságának a fenntartása az elsődleges cél 2013-ban – derül ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság felméréséből.
A cikk a hirdetés után folytatódik:
Az év kihívása, hogy meg kell értetni az ügyfelekkel, nem lehet a költségeket büntetlenül csökkenteni a végtelenségig. Idén is napirendre kerül a beszállítói kapcsolatok újraszervezése. Az adatokból kiderül, hogy minél kisebb egy cég, annál gyengébben értékelte a 2012-es év eredményeit. A maximális 10 pontból átlagosan 6,3 pontot adtak saját teljesítményükre a 10 főnél kevesebbet munkavállalót foglalkoztatók, míg az 500 fősnél nagyobb cégek 7,5 pontra értékelték az előző évi munkájukat. A pénzügyi eredményességet tekintve csak a legnagyobb cégek voltak elégedettek, átlagon felüli pontszámot adtak magunknak például a gyógyszeripari vállalatok ellátási lánc vezetői.
A mérettől függetlenül minden csoportban a kockázatkezelés és a fenntarthatóság volt a leggyengébben teljesítő működési tényező, és a vevői elégedettségben és a rugalmasság biztosításában voltak a legsikeresebbek a vállalatok. A 2013-as terveket tekintve a mikrovállalkozások minden erejüket összeszedve a vevői elégedettségre, a pénzügyi eredményességre és a rugalmasságra fognak koncentrálni. A kicsik és a közepesek életében a fentiek mellett a további hatékonyságnövelés és a tudatos kockázatkezelés lesz a fókuszban. Az átlátható működés biztosítását hátrasorolták a válaszadók. A fenntarthatóság azonban a költségcsökkentésekkel megegyező pontszámot kapott. A megkérdezettek kétharmada nem tervez további kiszervezést. A cégek harmadánál – ahol még maradt vállalaton belül végzett technológiához nem kapcsolódó – szolgáltatás, még előfordulhat, hogy a szállítás, raktározás, csomagolás vagy a karbantartás területről kiszerveznek tevékenységeket.
A kiszervezett szolgáltatások visszavételét egyelőre a megkérdezettek közül csak két cég tervezi. Vállalati mérettől függetlenül arról számoltak be a válaszadók, hogy humán erőforrásra lenne leginkább szükség a munkájukhoz. Képzett, motivált, egy-egy szakterületen speciális tudással rendelkező szakemberekre lenne kereslet. A megkérdezettek közül azonban csak két cég tervez az idén jelentősebb toborzást. Minél nagyobb a cég, annál inkább igényelnék a szakemberek új IT-megoldások bevezetését is. A működéshez szükséges pénzeszközöket és a pályázati forrásokat leginkább a közepes méretű cégek hiányolják. A válaszadók 43,6 százaléka semmilyen jelentősebb beszerzést, beruházást nem tervez idén. 21,8 százalékuk IT-területen fejleszt, a megkérdezettek tizede telephely- vagy raktárbővítéshez kapcsolódóan gyártóeszközök és anyagmozgató eszközök beszerzését tervezi. Szinte kizárólag csak az 50 főnél többet foglalkoztató cégek számítanak jelentősebb beruházásokra.