Szállítmányozási szerződés:
A szállítmányozás alapvető gazdasági funkciója az árutovábbítás. A szállítmányozó ugyanakkor összehangolja az összetett fuvarozási tevékenységet és ellátja a szállítás során felmerülő raktározási, kezelési feladatokat is.
A szállítmányozási szerződés fogalma:
A szállítmányozási szerződés alapján a szállítmányozó köteles valamely küldemény továbbításához szükséges fuvarozási és egyéb szerződéseket a saját nevében és megbízója számlájára megkötni, valamint a küldemény továbbításával kapcsolatos egyéb teendőket elvégezni, a megbízó pedig köteles az ezért járó díjat megfizetni.
A fogalmi meghatározásból az is kiderül, hogy mi az, ami a szállítmányozási szerződést a szállítási és fuvarozási szerződéstől megkülönbözteti. A szállítmányozás nem pusztán a szállítást, fuvarozást, a dolgok egyik helyről a másikra történő eljuttatását jelenti, hanem ennél összetettebb, komplexebb szolgáltatás.
A szállítmányozási szerződés sajátosságai:
A szállítmányozás magán hordozza a fuvarozási és a bizományi szerződés jellegzetességeit, azoknak mintegy ötvözete. A szállítmányozó fuvarozási szerződés megkötésére kap megbízást azzal, hogy el kell látnia a küldemény továbbításával kapcsolatos egyéb feladatokat is Ezt igazolja a szállítmányozási szerződés másik elnevezése, a fuvarozási bizomány is.
A szállítmányozó szerződéseire és más jogcselekményeire a bizományi szerződés szabályai, a küldemény kezelésére, megóvására és továbbítására pedig a fuvarozás szabályai jellemzőek.
Mik azok az “egyéb feladatok”?
A szállítmányozó feladata a dolog csomagolása, tárolása, ki- és berakodása, szükség szerinti raktározása, biztosítása.
A szerződés létrejötte.
A szállítmányozási szerződés a megbízás elfogadásával jön létre.
A szerződés formája: írásbeli. A szerződés alakiságait illető kötelező előírások nincsenek. A gyakorlatban viszont célszerű – a későbbi jogviták elkerülése, illetőleg a bizonyítás megkönnyítése érdekében – írásbeli formában megkötni.
A szállítmányozó kötelezettségei:
- A szállítmányozó köteles megkötni a küldemény továbbításához szükséges fuvarozási és egyéb (pl. raktározási, biztosítási stb.) szerződéseket.
- a saját nevében, de a megbízója
számlájára,
- a megbízó nevében.
- A szállítmányozó ellátja azokat a feladatokat is, melyek fuvarozási szerződés esetében a feladót vagy a címzettet terhelik (csomagolás, tárolás, be- és kirakás).
- A szállítmányozó köteles a küldeményt gazdaságosan és biztonságosan továbbítani. Ez a gyakorlatban az útvonal és a fuvarozás módjának kiválasztását, az egyes fuvarozók megbízását, az áru útjának állandó figyelemmel kísérését jelenti.
- A megbízó utasítására köteles a szállítmányra biztosítást kötni.
- A szállítmányozó köteles a megbízó utasításait követni. A küldemény gazdaságos és biztonságos továbbítását veszélyeztető utasítás esetén köteles erre a megbízó figyelmét felhívni.
A szállítmányozó jogai:
- A szállítmányozót megilleti az ún. belépés vagy önszerződés joga,
- saját maga végzi el a fuvarozást,
- más szállítmányozót vesz igénybe. - A szállítmányozót megilleti a szállítmányozási díj, továbbá a szállítmányozásra szükségesen és hasznosan fordított költségei megtérítése. Ezen túlmenően a szállítmányozót illeti az az utólagos fuvardíjkedvezmény vagy üzletszerzési jutalék, amelyet a fuvarozó neki juttat.
- A szállítmányozó törvényes zálogjoga. A szállítmányozót díjai és költségei erejéig zálogjog illeti meg azokon a dolgokon, amelyek a megbízással kapcsolatban a birtokába kerültek, illetőleg amelyek felett a birtokában lévő okmányok révén rendelkezik. Ezekből a fuvarozó után, de más jogosultakat megelőzően, bírósági eljárás nélkül, kereskedelmi forgalomban való értékesítéssel elégítheti ki igényeit. A szállítmányozó a zálogjogot az előző szállítmányozók általa ismert követeléseinek biztosítására is köteles érvényesíteni. Ha az érvényesítést elmulasztja, az előző szállítmányozókkal szemben közvetlenül felelős.
A szállítmányozó felelőssége:
A fuvarozás során bekövetkezett kárért a szállítmányozó általában nem felel, de:
- a dolog továbbításával kapcsolatos tevékenysége során, ( ha maga fuvaroz, vagyis belépett a szerződésbe) a küldeményben bekövetkezett károkért a szállítmányozó fuvarozó módjára felel (kezesi felelősség),
- a szállítmányozás körében bekövetkező károkért a szállítmányozó az általános szabályok szerint felel, vagyis akkor, ha a fuvarozó, a szállítmányozó kiválasztása, az útvonal megválasztása körében vétkesség terheli, illetőleg általában az általa megkötendő szerződés hiányosságaiból adódik a kár (közvetlen felelősség),
- a küldeményt mások küldeményével együtt el nem különítve (gyűjtőforgalomban) továbbította, és a kár ezen ok miatt következett be,
- a szállítmányozó az általa választott további szállítmányozók tevékenységéért közvetlenül felel, kivéve, ha azok igénybevételére a megbízó utasította. Ez utóbbi esetben a további szállítmányozók közvetlenül felelnek a megbízónak.
Az igényérvényesítés szabályai:
Főszabályként a szállítmányozó a fuvarozás során felmerült kárért nem felel, de:
- köteles a megbízó igényeit a fuvarozóval szemben érvényesíteni. A szállítmányozó felelősséggel tartozik az igényérvényesítési kötelezettség elmulasztása vagy késedelme miatt a megbízót ért teljes kárért. Abban az esetben viszont, ha a szállítmányozó a megbízója nevében kötötte meg a fuvarozási szerződést, a szállítmányozó a megbízó igényeit csak akkor érvényesítheti, ha arra a megbízó kifejezetten feljogosította. A szállítmányozót terhelő igényérvényesítési kötelezettség ugyanakkor nem érinti a megbízónak azt a jogát, hogy igényét maga érvényesítse, tehát a megbízó saját maga is közvetlenül érvényesíthet igényt a harmadik személlyel szemben akkor is, ha a szállítmányozó saját nevében kötötte meg a fuvarozási szerződéseket.
Elévülés: a szállítmányozási szerződés alapján támasztható igények egy év alatt elévülnek. Az elévülés akkor kezdődik, amikor a küldeményt a fuvarozónak át kellett volna adni, ha pedig átadták, amikor a fuvarozó felelősségének elévülése megkezdődik.