Az első és legfontosabb dolgunk tisztázni, hogy mik is azok a vonalkódok? A vonalkódok számokból és betűkből álló azonosítók kódolt formája, amely gépekkel optikailag leolvasható. A vonalkódok nem tárolnak információkat, mindössze egy hivatkozást jelölnek, amely egy adatbázis meghatározott elemére mutat. Tehát például egy termék vonalkódjának beolvasása során, nem a vonalkód adja meg a termék árát, hanem a vonalkód által megjelölt adatbázis.
A vonalkódoknak két fő típusa létezik, az 1 dimenziós (1D) és 2 dimenziós (2D) vonalkódok. A két típus közötti fő különbség a formátumukban és az általuk tárolható információk mennyiségében lakozik. Mindkét típusnak vannak előnye és hátrányai egyaránt, így nagyon fontos, hogy a felhasználási területnek leginkább megfelelő típust alkalmazzuk.
Mit érdemes tudunk az 1D vonalkódokról?
A lineáris, vagy 1D vonalkódok jelenleg a legelterjedtebbek, szinte mindenkinek ezek jutnak először eszébe a vonalkód szó hallatán. A különböző vastagságú függőleges sötét vonalak és világos közök meghatározott váltakozása fejezi ki az információt a leolvasók számára. Minél több információt szeretnénk 1D vonalkódban eltárolni, annál hosszabb kódokra van szükségünk. Az 1 dimenziós vonalkódok olvasására a lézeres vonalkód-olvasók a legelterjedtebbek. Vörös fényű lézerdiódával világítják meg a vonalkódot, majd a visszaverődő fény intenzitása alapján azonosítják a fekete vonalakat és a fehér hézagokat a vonalkódban. A lézer szkennerek rendkívül gyorsan és könnyedén olvassák az 1D vonalkódokat akár nagyobb távolságról is, kedvező üzemeltetési és bekerülési költségek mellett, így nem véletlen, hogy a nagy forgalmat bonyolító üzletekben szinte csak velük találkozhatunk.
Miben különböznek a 2D vonalkódok?
A kétdimenziós vonalkódok jóval nagyobb információmennyiség megjelenítésére képesek, mint az 1D kódok. Az adatok megjelenítésére különböző geometriai formákat használnak, amelyek több irányból is könnyedén leolvashatóak. Míg az 1D vonalkódok csak vízszintesen, addig a 2D vonalkódok vízszintesen és függőlegesen is képesek információt tárolni. A 2D vonalkódok legelterjedtebb típusa a QR kód. Használják az iparban, logisztikában, de igazi népszerűségét a marketing alkalmazásokban, és a mobiltelefonos megoldásokban érte el. Sajátosságai miatt alkalmas postai címek, telefonszámok, internetcímek, sőt akár GPS koordináták tárolására is.
Milyen fajta vonalkód olvasók léteznek a működési elvük szerint?
Három fő vonalkód olvasó fajta létezik, a lézeres, a CCD és a 2D szkennerek. Fontos tudnunk, hogy míg a 2D szkennerek képesek az 1D és 2D vonalkódokat egyaránt olvasni, addig a lézeres és CCD szkennerek nem képes a 2D vonalkódok olvasására. Érdemes megismernünk az Ident vonalkódolvasó kínálatát, mert itt egészen biztosan meg fogjuk találni a számunkra legmegfelelőbb készülékeket, bármilyen felhasználási területen is dolgozzunk.
A lézeres olvasók a legismertebb berendezések. Vörös fényű lézerdiódával világítják meg a vonalkódot, majd a visszaverődő fény intenzitása alapján azonosítják a fekete vonalakat és a fehér hézagokat a vonalkódban. A lézer szkennerek csak egydimenziós vonalkódokat tudnak olvasni, de az egyik legköltséghatékonyabb megoldást jelentik.
CCD szkennerek
A CCD szkennerek kizárólag 1D kódok olvasására alkalmasak, azonban ezek már nem a visszaverődő lézerfényt alkalmazzák, hanem képet készítenek a vonalkódról. Az így készített képet elemezve nyerik ki a vonalkód által tárolt információkat. Előnyük, hogy erős fényben, vagy akár sérült vonalkódokat is képesek olvasni.
A 2D olvasók szintén képet készítenek a vonalkódról, majd elemzik azt. Ezek az olvasók 1D, vagy akár 2D vonalkódok beolvasására is képesek.
Forrás: Ident