Május első hétvégéjén zajlott a Hungaroringen a FIA WTCC túraautó-bajnokság magyarországi futama. A magyar nézőknek kedves eredmény született, hiszen a második futamon az első helyről indulva és végig vezetve Michelisz Norbi végzett az élen. A néző csupán ennyit tapasztal egy-egy versenyből, azonban a zökkenőmentes lebonyolításhoz komoly logisztikai háttérre van szükség az egész szezon alatt. A versenysorozat partnere ebben a DHL, amely a szállítás mellett még az egyik csapat szponzoraként is jelen van a versenysorozatban. Ezekről Maurizio Bartolomei a DHL WTCC logisztikájáért felelős vezetője nyilatkozott a Logisztika.com-nak.
Hogyan alakult ki a partneri viszony a DHL és a FIA WTCC sorozat között?
A sorozat olyan megbízható partnert keresett, amely képes hosszú távon biztosítani a futamok logisztikai hátterét a tengerentúli helyszínek között. A DHL tudja garantálni, hogy a futamokra a járművek, illetve a kiszolgáláshoz nélkülözhetetlen eszközök időben megérkezzenek. Ezért esett a választás a DHL csapatára, amely már több éve dolgozik a versenysorozatnak.
A cikk folytatódik, csatlakozz közösségünkhöz a Facebook-on is:
Milyen árutípusokat szállít a DHL az együttműködés keretében?
Nyugodtan mondhatom, hogy a futamok lebonyolításához szükséges eszközök mindegyikét mi juttatjuk el a különböző helyszínekre. Ennek megfelelően a DHL szállítja a csapatok versenyautóit; a motorokat; az „istállók” és szerelők teljes felszerelését; az alkatrészeket és szerszámokat; a gumiabroncsokat; a reklámanyagokat; a televízió-közvetítésekhez szükséges felszereléseket; az időméréshez szükséges eszközöket, berendezéseket; a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) által az autók ellenőrzéséhez, szűréséhez használt berendezéseket; a gumiabroncsok felhelyezéséhez, cseréjéhez szükséges gépeket; valamint az üzemanyagot.
Mekkora árumennyiségről van szó egy-egy tengerentúli szállítás során?
Minden évben megközelítőleg 30 darab 40 láb magas oldalfalú (un. high cube) tengeri raktárkonténert töltenek meg a versenyautók és a felszerelések. Légi teherszállítás esetén a versenyhez szükséges eszközök teljesen megtöltenek 2 darab Boeing B747 jumbo jet-et. Az európai és a tengerentúli helyszínek között a csapatoknak minden versenyre 800 darab Yokohama típusú speciális gumiabroncsot szállít a DHL, mely megtölt egy 40 láb magas oldalfalú tengeri konténert. A versenyekhez szükséges üzemanyag szállítása szintén Európából indul: egy-egy futamhoz 4500 liter üzemanyagot szállít a vállalat, mely egy 20 lábas standard konténert tölt meg. Ezen felül a különböző pótalkatrészek további konténereket töltenek meg. A versenyautókat, motorokat és alkatrészeket légi úton szállítja a DHL az Európán kívüli helyszínekre.
Hogyan kell elképzelni a DHL csapatának munkáját hétről-hétre a futamok között?
Egy pontosan és előre eltervezett menetrend szerint dolgozunk a WTCC naptárja alapján. Ismerve a futamok időpontjait, megtervezzük a vámolási és szállítási időpontokat, így mi is megalkotjuk a saját, a WTCC-vel párhuzamos menetrendünket, amit betartva dolgozunk az egész év során. A szállítási mód a versenynaptár, azaz a két verseny között rendelkezésre álló idő, illetve az aktuális elvárások, kérések szerint változik, de a két legjellemzőbb szállítási mód tengeri és közúti teherszállítás. Személy szerint az egész folyamat megszervezéséért vagyok felelős.
Mi a helyzet a magyar lokációval? Mi történt a vasárnapi futam végeztével?
Mivel európai helyszínről van szó, a kontinensen belüli szállításokat a csapatok maguk oldják meg, így a DHL nem érintett, csak a gumikat szállítjuk. A Hungaroringen csak amolyan megfigyelőként vagyunk jelen. A következő nagyobb megbízásunk az ázsiai helyszínek kiszolgálása lesz szeptemberben, amelyre a felkészülés már most megkezdődött.
Nem túl unalmas hétről-hétre, illetve versenyről-versenyre szinte ugyanazt a munkát elvégezni?
Nem, egyáltalán nem, hiszen minden verseny és minden helyszín más és más. Az igazat megvallva a Hungaroring éppen a legkönnyebbek közé tartozik. Nagyon jó a hely atmoszférája, a helyi csapat nagyon szervezett és profin szolgálta ki a versenyt. Ennek köszönhetően más tevékenységekre, így például a promóciónkra is nagyobb figyelmet tudunk fordítani.
Mi a legnagyobb kihívás egy ilyen típusú megbízásban?
Egyértelműen az, hogy minden az előbb felsorolt eszköznek időben ott kell lennie a következő helyszínen. Nekünk is az autóversenyzőkhöz hasonlóan gyorsan és pontosan kell dolgoznunk minden helyszínen, azonban a mi legnagyobb ellenfelünk az idő. Természetesen apró váratlan és megoldandó feladatok mindig akadnak a helyszínek adottságaiból adódóan. Akkor is készülünk több forgatókönyvvel, ha ismertek a részletek és a várható körülmények, ennek megfelelően nagy meglepetések szerencsére nem érnek minket.
Miért fontos a DHL-nek, hogy a WTCC-vel fennálló partneri viszony mellett egy csapatot, a ROAL Motorsportot is támogassa?
Azt hiszem, ennek nagyon fontos üzenete van. Azt üzenjük ezzel, hogy a gyorsaság és a megbízhatóság jellemző ránk.
A ROAL Motorsport és Tom Coronel
A WTCC mezőnyében már rutinos pilótának számít Tom Coronel, aki idén a tizenegyedik szezonját kezdte meg egy sikeres Dakaros kitérő után. A holland pilóta 2015-ben is a ROAL Motorsport színeiben fog szerepelni, de a TC1-es Chevrolet Cruze-za új festést kapott. Coronel új főszponzora a DHL lett, ezért a Chevyn a sárga szín dominál.