A fejlett országokban a logisztikai szektor a GDP 10–17 százalékát adja, míg nálunk ez az arány hat százalék – hangzott el a kormány által a közelmúltban elfogadott Középtávú Logisztikai Stratégia bemutatásakor.
Ez jelzi, hogy az ágazatnak hazánkban kiaknázható, jelentős növekedési tartalékai vannak. Jelenleg folyik az akciótervek kidolgozása, mivel a stratégia önmagában csak egy keretrendszert jelent – mondta Bárdos Krisztina, az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. A jövő évben a legfontosabb feladat az egységes logisztikai számbavételi rendszer kialakítása, a duális képzés feltételeinek megteremtése, a vámeljárások egyszerűsítése, valamint a szektor szolgáltatásait népszerűsítő országmarketing-program kidolgozása. Ezen kívül a teljes ellátási láncot érintő beszállító-értékelésre és fejlesztésre is szükség van ahhoz, hogy az ipari, termelő vállalatoknál növekedjen a hazai beszállító kis-és középvállalkozások aránya.
Ezeknek a feladatoknak mind az operatív programokhoz, mind az európai uniós tervezéshez kell illeszkedniük. A stratégia célja – mint arról korábban beszámoltunk – hogy hazánk a régió logisztikai szolgáltató-központjává válhasson. A tranzitforgalom ne csak áthaladjon Magyarországon, hanem az áru meg is álljon, és minél nagyobb számban települjenek hazánkba logisztikai elosztó központok. A stratégia pillérei a logisztikai ágazat legfontosabb termelési tényezőit jelenítik meg: szakértelem, infrastruktúra, kapcsolatrendszer, kutatás- fejlesztés és innováció. Az ezek mentén megfogalmazott célok elérése érdekében nevesített intézkedési javaslatokat egyike a vámeljárások teljes körű elektronizálásának terve. Ez magában foglalja a web-alapú ügyintézést, a szükséges dokumentumok, űrlapok online elérhetőségét, a közbeszerzési eljárásokban való részvétel elektronikus támogatását.
A stratégia fontos eleme a szektor teljesítményét mérő statisztikai rendszer felülvizsgálata, korszerűsítése, amelyet összhangba kell hozni a vonatkozó EU-s gyakorlattal. Kiemelt figyelmet fordít a kutatási, oktatási és üzleti szféra együttműködésének elősegítésére, valamint a környezeti hatásokra is.
A logisztikai szolgáltatók 2012. évi összes nettó árbevétele mintegy 3400 milliárd forint volt, ez a nemzetgazdasági összes nettó árbevétel 4,8 százaléka. A szektorban dolgozók száma közel 259 ezer, amely a teljes foglalkoztatotti létszám 6,5 százaléka. Az ágazatban mintegy 40 ezer vállalkozás működik, ezek döntő része kis- és középvállalkozás.