Magyarország közigazgatásának modernizálására egyedülálló lehetőséget kínálnak a törvényi változások 2018-ban. A megvalósításban főszerepet játszhatnak a szoftverrobotok, amelyek segíthetik például az útlevélkérelmekkel vagy a lakcímváltozásokkal kapcsolatos ügyintézést.
Adminisztrációs területen 10-30 százalékos költségcsökkentést eredményezhet a robotokkal történő folyamatautomatizálás. A létszámcsökkentés aránya még ennél is nagyobb lehet – derült ki az IFUA Horváth & Partners német nyelvterületen, a pénzügyi szektorban végzett felméréséből.
A közigazgatás hasonló mértékben profitálhat a szoftverrobotok bevezetéséből. Ez az ügyintézés felgyorsítása és a bürokrácia csökkentése mellett az egyre égetőbb munkaerőhiányra is megoldást hozhat.
A robotokkal történő folyamatautomatizálás azt jelenti, hogy emberek helyett speciális szoftverek végeznek el bizonyos tevékenységeket, méghozzá sokkal gyorsabban és lényegesen kevesebb hibával. Például azt az e-mailt, amelyet egy ember 5 perc alatt olvas el, a robot már 1 perc alatt befogadja. Ha egy csatolmányból adatokat kell beilleszteni egy alkalmazásba, akkor egy robotnak ehhez feleannyi időre van szüksége, mint egy embernek.
A robotokkal történő folyamatautomatizálás lényegesen különbözik azoktól a monumentális informatikai bevezetésektől, amelyekkel az elmúlt években igyekeztek modernizálni a közigazgatást, meglehetősen kevés sikerrel.
„A szoftverrobotok alkalmazásához nem kell alapvetően megváltoztatni a meglévő informatikai rendszereket. Ezek a meglévő alkalmazásokat kapcsolják össze, ezért akár hetek alatt működőképes megoldáshoz lehet jutni velük” – mondja Tanács Zoltán, az IFUA Horváth & Partners partnere.
„A közigazgatás átfogó modernizálására egyedülálló lehetőség nyílik 2018-ban az Általános Közigazgatási Rendtartás és az elektronikus ügyintézési törvény elfogadásával. A jogszabályi háttér utat nyit a szoftverrobotoknak is” – mutat rá Sántha György, az eGov vezető tanácsadója.
A szakértők szerint például az automatikus döntéshozatalt jelentő folyamatok esetében célszerű indítani egy-egy pilot projektet, majd a tapasztalatok alapján ki lehet terjeszteni a megoldásokat. Erre alkalmas terület lehet például az útlevél-ügyintézés, a lakcímnyilvántartás vagy a magyarorszag.hu-ra beérkező megkeresések feldolgozása és megválaszolása.
Az 1981-ben Stuttgartban alapított Horváth & Partners budapesti irodája, az IFUA Horváth & Partners 1989-ben alakult meg, s azóta Magyarország egyik legnagyobb vezetési tanácsadó cégévé vált. Business Intelligence, Big Data, Advanced Analytics területeken szakértő, és hagyományos menedzsment tanácsadást is végez: támogatja üzleti modell kialakítását és működtetését. A nemzetközi tanácsadó cég Németországban 6, Szaúd-Arábiában 2, Magyarországon, Ausztriában, Svájcban, Romániában és az Egyesült Arab Emírségekben 1-1 irodával működik, s 800 magasan képzett munkatársat foglalkoztat. Tagja a Cordence Worldwide tanácsadói hálózatnak, amelynek révén elérhetősége további 40 irodával bővül világszerte.
eGov
Az eGov Tanácsadó Kft. 2002-ben azzal a céllal jött létre, hogy az elektronikus ügyintézésre és az e-közigazgatásra specializált tanácsadási szolgáltatásaival támogassa a közigazgatás, a jog és az informatika metszéspontjaiban születő információs társadalmi fejlesztéseket. Az idén 15 éves, teljesen magyar tulajdonú társaság eddig több mint 200 db, összességében a 250 Mrd Ft-ot is meghaladó összértékű állami, önkormányzati és IT piaci fejlesztésben működött közre tervezőként, projektmegvalósítóként, független szakértőként, illetőleg minőségbiztosítóként. A Kft. 2006-ban fontos szerepet vállalt az elektronikus cégeljárás magyarországi bevezetésében, Cégírnok szolgáltatását közel egy évtizede közel 1000 ügyvéd használja, heti hírleveleit közel 1500 kormányzati, illetve IKT ipari szakember olvassa.
Forrás: IFUA Horváth & Partners