A kormány március közepi határozata értelmében – mint arról korábban beszámoltunk— május 31-ig kell benyújtani a kormánynak a középtávú logisztikai stratégiát (KLS).
A cikk a Facebook ablak után folytatódik, csatlakozz Te is közösségünkhöz!
A Nemzetgazdasági Minisztérium vezetésével, a logisztikai ágazat szakmai szövetségeivel és az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. közreműködésével készülő KLS-ről a héten szakmai egyeztetést tartottak a szektor képviselői. Nyolc-tíz évet elvesztettünk – mondta Chikán Attila, a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság társelnöke a korábbi logisztikai stratégiák célkitűzéseit és a realizált eredményeit áttekintő előadásában. Már a 2005-ben készített, Magyarország, mint logisztikai központ című dokumentumban megfogalmazták a fő célokat: hazánk versenyképességének javítása, és a növekedés elősegítése. Katasztrofálisnak minősítette a logisztika jogszabályi hátterét. Páratlannak nevezte a Logisztikai Egyeztető Fórum megalakulását és működését. Bárdos Krisztina, az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója a stratégia kialakításának folyamatáról és a jelenlegi készültségi állapotról szólva is kiemelte a logisztikai szektor összefogását és együttműködését az elkészítése során. Elmondta, hogy a logisztika az elmúlt évtizedben a globális gazdaság egyik meghatározó tényezőjévé vált.
A globális logisztikai piac a becslések szerint eléri a globális GDP 13,8 százalékát, (mintegy 6700 milliárd dollár). Az Európai Unió és az Egyesült Államok logisztikai teljesítménye egyaránt évi 1200 milliárd dollár körüli. A fejlett országok logisztikai piaca általában az éves bruttó hozzáadott értéküknek 10-17 százaléka, Magyarországon hat százalék körül mozog, vagyis az elobbiek átlagához való felzárkózás folyamata önmagában is jelentős növekedéssel járna. Hangsúlyozta, hogy ne tranzit ország legyünk, hanem legyenek értéknövelő tevékenységek. A stratégia nemcsak a 2014- 2020 közötti EU-s pénzügyi tervezési idoszak forrásaihoz rendelhető logisztikai pályázatok kiírásához ad keretet – fogalmazott. Kulcstényező, hogy legyen képes a logisztika a kívánatos gazdasági súlyát betölteni.