A közúton szállított áruknál elsősorban a lopást és annak különböző módozatait – dézsmálás, ponyvakivágás, raktérajtó erőszakos felfeszítése – kell megelőzni és kivédeni. A biztonsági fejlesztések révén a szállítmányozási bűncselekményekből származó veszteség radikálisan csökkenthető.
Gyárakban, raktárakban kamerákkal és egyéb technikai berendezésekkel ki lehet küszöbölni a bűncselekményeket, de az közúton történő szállítás esetében nehezebb a helyzet. Értéktől függetlenül – legyen szó akár drága műszaki termékekről vagy egyszerű hétköznapi fogyasztási cikkekről – az áru célponttá válhat a bűnözők számára. Olykor még saját testi épségüket is kockáztatják a zsákmány megszerzéséért, például mikor mozgó járművet próbálnak kirabolni. Előfordult olyan eset is, hogy az autópályán közlekedő teherautóból tulajdonítottak el árut. Széles a repertoár, Európa egész területén elterjedt a ponyvafelvágás módszere, néhány országban álrendőrök dolgoznak. Más területeken pedig a fegyveres elkövetés sem kizárt. A legveszélyeztetettebb a nyugat-európai térség, mert fontos tranzitútvonalak haladnak át, amelyek nem kerülhetőek el.
A DHL Freight Magyarország Kft. számos biztonsági intézkedést alkalmaz annak érdekében, hogy a közúton szállított áruk épségben és hiánytalanul megérkezzenek a kijelölt célállomásra – mondta el Debreczeni Zoltán, a társaság biztonsági vezetője. A szállítmányozási bűncselekmények elleni küzdelem keretében együttműködést építettek ki a helyi hatóságokkal és rendvédelmi szervekkel. A vállalat által nyújtott információk lehetővé teszik az együttműködő felek számára, hogy a potenciális veszélyeket elhárítsák és megelőzzék a bűncselekményeket. Szakmai támogatást nyújtanak az egyes nyomozásokhoz, és folyamatosan kapcsolatban állnak az Országos Rendőr-főkapitányság cargo crime ügyekben eljáró illetékeseivel hogy megelőzzék a bűncselekményeket. A nagy értékű fuvarok esetén Magyarország területén kizárólag a DH L zárt hálózatán belül kijelölt, az általuk üzemeltetett pihenőhelyeken állhatnak meg a kamionok. A külföldi parkolásokkor a cég biztonsági szakemberei által auditált „Secured Parking” hálózat használata a kötelező. Ebben az esetben 24 órában elérhető GPS követés és online monitoring diszpécserszolgálat is biztosított. Így látható, hogy az adott fuvarral milyen események történtek, milyen riasztások voltak, mikor szakadt meg a GPS vétel, vagy észlelik, ha az raktér ajtaja kinyílik. A sofőr volt a leggyengébb láncszem, vagy mint elkövető, vagy mint áldozat – mondta Debreczeni Zoltán. Képesek azonban megvédeni szállítmányaikat, mivel a vállalatbiztonsági tréning programjait jól ismerő, dedikált, nagy szakmai tapasztalattal bíró gépkocsivezetőkkel dolgoznak. Amennyiben ez nem lehetséges, számos speciális biztonsági képzési programjuk van alvállalkozóik munkavállalói és járművezetői számára.
Bár a megelőzés költségei jelentősek lehetnek, ez a beruházás mindig megtérül amennyiben a sérülést vagy lopást sikerül megelőzni. Emellett bizonyos esetekben előírják a DID b (Driver Identification Database) alkalmazását. Ez a sofőrök azonosítását szolgáló adatbázis, olyan aktív „fehérlista”, amely biztonságilag átvilágított, megbízható gépkocsivezetőket tartalmaz. A cég több száz megbízható sofőrből álló adatbázist épített ki, mely folyamatos ellenőrzést tesz lehetővé. Mindezek eredményeképp a DH L Freight a 2008 óta eltelt időszakban 60-70 százalékkal csökkentette a szállítmányozási bűncselekményekből származó veszteségeket.