A kormány a közelmúltban elfogadta a Középtávú Logisztikai Stratégiát. Ezután az akciótervek elkészítése, az operatív programokba való illesztése, valamint a támogatási pályázatok kiírása a feladat – mondta a lapunkat a részletekről tájékoztató Némon Zoltán, a Logisztikai Egyeztető Fórum (LEF) főtitkára.
A LEF hét évvel ezelőtti megalakulása óta feladatának tartja, hogy a kormányzat felé közvetítse a logisztikai szakma javaslatait a fejlesztési tervek, programok kidolgozásához – emelte ki lapunknak Némon Zoltán, a szervezet főtitkára. Ennek első dokumentuma volt a 2007-ben közzétett Nemzeti Logisztikai Stratégia. Ez a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) Magyarország, mint logisztikai központ című, 2005-ben készült tanulmányára támaszkodva határozta meg a fejlesztés területeit. Ezen dokumentumot felhasználva a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium 2009-ben készítette el a Magyar Logisztikai Stratégia 2007–2013 című anyagát. Ez azonban sajnos nem került a kormányjóváhagyásra. Ennek fő oka, hogy időközben elkészültek a gazdaságfejlesztési operatív programok és kiírták a támogatási pályázatokat. Elkerülendő, hogy ilyen késlekedés a következő tervezési ciklusban ne következzen be, a LEF már 2012-ben kezdeményezte a 2014–2020-as időszakra a logisztikai fejlesztési stratégia kidolgozását. Az ennek eredményeként idén márciusban kormányhatározat született. Eszerint a nemzetgazdasági miniszternek – a logisztikai ágazat szakmai szövetségeivel, valamint az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft-vel együttműködve – május 31-ig kellett elkészítenie a logisztikai ipar középtávú logisztikai stratégiáját.
Némon Zoltán elmondta, hogy a határozat megszületése és a május végi határidő között lévő két hónap nem lett volna elegendő egy ilyen átfogó dokumentum elkészítéséhez. A munkálatok azonban már 2012- ben elkezdődtek, megelőlegezve azt a reményt, hogy a kormányhatározat időben megjelenik. A szaktárca megbízása alapján a stratégia elkészítésének koordinációját az IFKA vállalta fel, és a LEF tagjaiból alakult munkacsoport végezte a munkát, de a szakterület fejlesztésében érdekelt más szervezetek észrevételei, javaslatai is figyelembe vették. A dokumentum határidőre elkészült, ami alapján a múlt hónapban kormányhatározat született az előkészített stratégia elfogadásáról. A LEF öt logisztikai szakmai civil szervezet összefogásával 2006 márciusában alakult meg. Létrehozásának célja az volt, hogy a logisztikai szakmai szervezetek egységes álláspontot tudjanak kialakítani a logisztikai fejlesztések terén, és képviseljék azokat mindazon állami, közigazgatási, vállalkozói és civil szervezeti fórumokon, ahol a logisztikai szakmát érintő kérdések megvitatásra, döntés előkészítésre vagy döntésre kerülnek. Az évek során a LEF-hez még hat szervezet csatlakozott. Az így már 11 tagból álló Fórum munkájában megfigyelőként vesz részt a Nemzetgazdasági Minisztérium háttér intézményeként működő IFKA is.
A kormányhatározat
A kormány a logisztika ágazat teljesítményének növelésére irányuló célkitűzések elérése érdekében szeptember 25-én megtárgyalta és elfogadta a Logisztika ágazat szakpolitikai stratégia (2014– 2020) című dokumentumot. A kormányhatározat szerint a nemzetgazdasági miniszternek egyrészt a stratégia alapján akciótervet kell készítenie 2014-re, és meg kell vizsgálnia az ebben foglaltak végrehajtása érdekében bevonható közösségi források lehetőségét. (Határidő: 2013. október 31.) Másrészt a stratégiát éves jelentés formájában nyomon kell követnie, és értékelnie kell. (Határidő: 2015. április 31., azt követően évente.) Az érintett minisztereknek pedig részt kell venniük és együtt kell működniük a stratégia megvalósításában. (Határidő: folyamatos.)