A csomagolástechnika azoknak a műveleteknek az összességét jelenti, amelyekkel kialakítják a különböző áruk burkolatát, másrészt azok anyagok és eszközök összességét, melyekkel ezen burkolatokat gyártják. A csomagolás, így a csomagolástechnika fő célja az adott termék minőségének megőrzése. A csomagolástechnika feladata az áru védelme a külső környezeti hatásokkal szemben (például mechanikai hatások, napsugárzás, páratartalom, nedvesség, hőmérséklet, levegő, fizikai és kémiai szennyeződések, rovarok, illetve rágcsálók stb.), a termék biztonságos és ésszerű egységbe foglalása, valamint a fogyasztói igények kielégítése, érékesítés elősegítése. A csomagolástechnika területén belül az egységbe foglalás fogalma azt jelenti, hogy az adott csomagolási forma, illetve alak az árura jellemző legyen, hogy a szabványosított, illetve az Európai Unió előírásainak megfelelő nagyság tömegben, térfogatban vagy méretben megállapított méretsorokat betartsák, továbbá hogy elősegítse a disztribúciós folyamatot, a szállítás-anyagmozgatást, valamint a tárolás-raktározást. A csomagolástechnika eljárásaiban a fogyasztói igények kielégítése úgy játszik szerepet, hogy az elősegítse az adott áru értékesítését, más szóval a csomagolástechnika fajtája, típusa, megjelenése az áru néma eladója legyen.
Szállítói csomagolás:
A csomagolástechnika eljárásaiban a szállítói csomagolásnak a védelmi funkció, a megfelelő szakítószilárdság az elsődleges célja. Lényeges, hogy megkönnyítse a mozgatást, valamint tárolást. Gyakran összetett, azaz külső, illetve belső csomagolásból áll.
A csomagolástechnika csomagolószerei:
– Csomagolóanyagok,
– Csomagoló eszközök
– Csomagolási segédanyagok
A csomagolástechnika csomagolóanyagai:
– Papíralapú csomagolás: a csomagolóanyagok 30 százalékát teszi ki.
– Papírból készült csomagoló eszközök:
-Hajlékonyfalú: zsákok, lapos tasakok, talpas zacskók, nyelves dobozok
-Merevfalú: dobozok, ládák
– Fém alapú csomagolás:
-Acél: merevfalú eszközt készítenek belőle, hordót, kannát, vödröt, konzervdobozt
-Alumínium: könnyebb, korrózióállóbb, korszerűbb.
– Üvegcsomagolás: ampullák, fiolák, palackok, konzerves üvegek, demizson stb.
– Textilcsomagolás: bála, zsák, táska, háló
– Facsomagolás: hordó, konténer, láda.
– Műanyag csomagolás: A csomagolástechnika területén a hőre lágyuló fajtákat alkalmazzák, így könnyen megvalósítható az alakítás és a zárás. Hajlékony falú, 1 mm-nél vékonyabb csomagoló eszközöket (tasak, zacskó, zsák, zsugorfólia) és merevfalú 1 mm-nél vastagabb (tubus, pohár, tálca, doboz, láda, hordó, palack, rekesz) típust alkalmaz a csomagolástechnika.
A csomagolástechnika kötelező jelölései
– Összetevők felsorolása
– Nettó tömeg vagy térfogat
– Minőség-megőrzési vagy fogyaszthatósági idő
– Tárolási feltételek, használati útmutató
– Gyártó vagy forgalmazó neve, címe
A csomagolástechnika marketingfunkciója
A csomagolástechnika területén működő szakemberek, a technológusok és persze a nyomdászok rémálma az a túldimenzionált tendencia, hogy egy csomagolási nyomat minél több színből álljon, mert az attól lesz figyelemfelkeltő. Szerintük itt is érvényesül a kevesebb, több. Természetesen az tiszta sor, hogy a csomagolástechnika marketingfunkciója megkérdőjelezhetetlen, és az sem kétséges, hogy egy szép, igényes csomagolás felhívja a vásárlók figyelmét. Az igényes, minőségi csomagolástechnika tehát elengedhetetlen a mai világban, azonban a csomagolástechnika eljárásaiban főként a szükséges információhordozásnak van komoly szerepe. Ezért itt elsődleges erre kell a hangsúlyt fektetni, noha a mind korszerűbb csomagolástechnika manapság már minden funkciónak képes megfelelni, és a csomagolástechnika élén járó cégek mind inkább képesek kiszolgálni a szakma, illetve a fogyasztói elvárásokat.
A csomagolástechnika fejlődése
A csomagolástechnika az elmúlt évtizedekben hatalmas változáson, fejlődésen ment keresztül. A csomagolás, így csomagolástechnika szerepe sokszorosan felértékelődött. Szükséges rosszból, a termelésben kikerülhetetlen költségtényezőből a jóléti társadalmak szimbólumává vált, a leghatékonyabb marketingeszközök egyikévé, kommunikációs médiummá, szolgáltató eszközzé. Az anyagok és lehetőségek palettája szinte végtelen. Megváltozott, kiszélesedett a csomagolás és csomagolástechnika szerepe, funkciója, és csomagolás, ezáltal csomagolástechnika nélkül ma szinte semmi sem adható el. Legalábbis a csomagolás egyre komolyabb szerepet kap egy termék sikere vagy bukása szempontjából. És változtak a csomagolás, csomagolástechnika eljárásaival szembeni elvárások, követelmények is mind a vásárlók részéről, mind a műszaki-jogi szabályozás szempontjából. Mindezek következtében a csomagolástechnika és csomagolástervezés sokoldalú, összetett, kreatív tevékenységgé vált. Sokféle ismeretre van szükség egy csomagolási feladat optimális megoldásához: anyag- és technológiai ismeretek, jogszabályok, marketing, nyomdaipari, tipográfiai, logisztikai ismeretek összehangolása, a prioritások megfelelő sorrendjének meghatározása.