Az ellátási láncok léte egyidős a vállalatok és ezzel a vállalatközi együttműködésnek a kialakulásával. A fogyasztói igény kielégítése a gazdasági munkamegosztás és ezzel a specializáció évszázadokkal ezelőtti megindulása óta igényli a vállalatközi együttműködést.
Az ellátási lánc típusai a reálfolyamatok céljai alapján :
Az ellátási lánc felépítését, típusát közvetlenül meghatározhatjuk a működésével szemben támasztott elvárások, a számára kijelölt célok alapján. A cél kijelölésében meghatározó szempont a termékek a, illetve keresletének jellege, az ebből fakadó különbségek pedig az ellátási lánc két alapvető funkciójával hozhatók összefüggésbe.
AZ ellátási láncok két alapvető, egymást kiegészítő funkciót látnak el:
– fizikai funkciót
-piaci közvetítő szerepet.
Az ellátási láncok fizikai funkciója felel az alapanyagoknak részegységekké, végső soron végtermékké alakításáért, illetve azoknak a láncban a fogyasztóig történő áramoltatásáért.
A funkcionális termékeknél a piaci közvetítő szerep költségei alacsonyak. Előre jelezhető a kereslet, ezért ezek a vállalatok, illetve ellátási láncok alapvetően a fizikai funkció költségeinek minimalizálására törekednek. Ezt alapvetően a készletek minimalizálásával, a termelés es a fizikai árumozgás gazdaságosságának maximalizálásával biztosítják. Ezeknél az ellátási láncoknál a hatékony működés egyik legfontosabb feltétele a Lançon végigfutó Információs háló kiépítése.