Felkészültek a cégek az újabb recesszióra, még mindig van mibõl lefaragni. Cégmérettõl és iparágtól függetlenül a költségcsökkentést, a meglévõ ügyfelek megtartását és a gyorsan változó környezethez való alkalmazkodást tartják 2012 legfontosabb feladatainak – derül ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) év elejei felmérésébõl.
Az új jogszabályokhoz való alkalmazkodás és a kinnlevõség- kezelés is elõkelõ helyen végzett az idei kihívások rangsorában. A költségcsökkentés és a hatékonyságnövelés még mindig rejteget tartalékokat, bár az elmúlt hónapokban egyre többször merült fel a kérdés a cégek életében, vajon meddig lehet faragni a költésekbõl, és hol a határa a vállalati mûködés optimalizálásának. A válaszadók szerint még meszsze nem használtak ki minden belsõ tartalékot. Ugyanakkor inkább a mûködés optimalizálása, a folyamatfejlesztés felé billen a mérleg nyelve a kiadáscsökkentéssel szemben.
A 2009-es felméréssel összehasonlítva úgy tûnik, a vállalkozások a saját bõrükön tapasztalták a folyamatfejlesztés elõnyeit. Ezzel párhuzamosan határozottan erõsödött a bevételek növelésére való összpontosítás. Az ügyfelek megtartását különösen a szolgáltatóiparban és a kereskedelemben mûködõ cégek tartották fontosnak. A válaszadók 62 százaléka szerint szükség van az értékesítési tevékenység és a marketing erõsítésére. Három évvel korábban ez az érték csak 21 százalék volt. A felmérésben részt vevõ vállalkozások szerint az eddigieknél nagyobb kihívást jelent majd a gyorsan változó környezet, az üzemanyag- és alapanyagárak kiszámíthatatlan mozgása, az árfolyam- ingadozások és a sûrûn módosuló jogi környezet. A kisebb, 50 fõnél kevesebb dolgozóval mûködõ gyártó cégek helyzete több szempontból is kritikus. Egyrészt a magas kinnlevõség-állomány nehezíti a mûködésüket, másrészt oda kell figyelniük a beszállítóik megtartására is. Ugyanakkor az MLBKT 2009- es válságfelméréséhez képest optimistábbak a cégek – derült ki az adatelemzéskor. A következõ három hónap üzleti kilátásait a válaszadók egy hetes skálán értékelték. Míg 2009 áprilisában átlagosan 3,5 pontra, addig az idén 4,7-re értékelték a cégek a rövid távú lehetõségeiket.
Csak a 10 fõnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató mikro- és kisvállalkozások szegmensében figyelhetõ meg, hogy a három évvel ezelõttihez képest pesszimistábban látják a következõ hat hónap üzleti kilátásait. Egyértelmûen változnak az árképzési trendek 2009-hez képest. Míg korábban akciókkal, árcsökkentéssel próbált túlélni a cégek közel egyharmada, addig 2012-re ez az arány 14 százalékra csökkent. Árat emelni három évvel ezelõtt a vállalkozások hét százaléka tervezett, most 23 százalékuk gondolja azt, hogy nem kerülhetõ el az áremelés. A felmérés szerint kikristályosodtak a sikeres válságkezelési stratégiák. Például hangsúlyosabbak lettek az ügyfélkapcsolati tevékenységek és a fejlesztések, a más cégekkel való együttmûködések és a lobbizás.