Az utóbbi időkben bevezetett, a határátlépést akadályozó határzárak miatti pluszkiadásokat a legtöbb fuvarozó vállalkozás nem tudja érvényesíteni megrendelői felé, mert általában éves szerződést kötnek a megbízókkal – közölte a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) .
Éves szerződésekben előre állapodnak meg a díjakról
Az egyesület szerint a határzárak miatt a fuvarozók több költsége is növekedhet, ilyen az útdíj, az üzemanyagdíj, a járművek egyéb önköltsége, a késés miatti kötbér, továbbá az is, hogy a tervezhetetlenség miatt a vállalkozások nem tudnak visszfuvart vállalni. Ide sorolható az is, hogy a torlódások miatt jelentősen csökken a gépkocsivezetők hasznos munkaideje.
Az éves szerződésekben előre meghatározzák a fuvardíjakat, ezt utólag nem lehet módosítani, így a felmerült többletköltséget – legtöbbször – a fuvarozóknak saját zsebükből kell kifizetniük. Arra a kérdésre, hogy lehet-e biztosítást kötni a nem várt helyzetekre, az MKFE azt válaszolta, hogy erre nincs lehetőség, vagy kizárólag olyan áron, amit nem lehet gazdaságosan kifizetni a fuvardíjból.
A cikk folytatódik, csatlakozz közösségünkhöz a Facebook-on is:
Emelkedhetnek a fuvardíjak
Peredi Péter, a Fuvarozó Vállalkozók Országos Szövetségének (Fuvosz) főtitkára szerint 5 százalékos fuvardíj-emelés válhat szükségessé, ha a határokon fennmarad a jelenlegi helyzet. A főtitkár csütörtökön az M1 aktuális csatornának elmondta, a hosszú várakozási idő emeli a költségeket, több eszközre, több emberre van szükség ugyanazon feladatok elvégzéséhez, hiszen egy gépkocsivezetőnek erősen szabályozott a vezetési ideje.
Az elmúlt hetek tapasztalatai alapján elképzelhető, hogy 5 százalékos fuvardíj-emelésre lesz szükség, erre a szövetség elnöksége házon belül már javaslatot is tett.
Attól nem tart a Fuvosz főtitkára, hogy a fuvarozás a megnyúlt menetidő miatt átterelődhet a vasútra. A közúti fuvarozást nem lehet megkerülni, a határokon kialakult helyzet minimális változást eredményezhet, de átütőt nem – jelezte Peredi Péter.