Az autógyártók folyamatosan keresik a kapcsolatot a napról napra egyre népszerűbb, különböző fuvarmegosztó alkalmazásokat fejlesztő szolgáltatókkal, a Toyota az Uberrel, a VW a Gett-tel, a GM a Lyfttel kötött megállapodást.
A GM és a Lyft január óta tart össze, akkor az autógyártó 460 millió dollárt fektetett az Uber amerikai megfelelőjébe, ami az eddigi legnagyobb összegű együttműködés hagyományos autógyártó és mobilitási startup között. A kooperáció célja nem kisebb, mint hogy az egyéni, városi utazási igényeket önvezető Lyft-flottákkal elégítsék ki. John Zimmer, a Lyft egyik alapítója szerint erre akár tíz éven belül sor kerülhet.
Az Automobilwoche szerint a nagyobb autógyártók között szinte kisebbségben vannak azok, amelyek (hivatalosan) nem rendelkeznek hasonló kapcsolattal, ez pedig az összedolgozó duók számának növekedésével egyre nagyobb nyomást gyakorolhat a később indulókra. Fejlesztések persze vannak, a BMW dolgozói saját, egyelőre csak Seattle-ben elérhető DriveNow és ReachNow alkalmazásukat csiszolgatják, a Daimler pedig a Car2Go, a MyTaxi és egyéb, hasonló szolgáltatókkal való kapcsolatot egyszerűbbé tévő applikációra fókuszál. A Ford a bajorokhoz hasonlóan szintén saját fejlesztésű okostelefonos programon munkálkodik.
A járműipar felé mutató együttműködések felsorolásából hiba lenne kihagyni a Fiat-Chrysler és a Google egész friss, önvezetésre koncentráló társulását, illetve az Apple és a kínai fuvarszervező Didi által nemrég kötött egymilliárd dolláros üzletet.
A Volkswagen eközben az Uber-konkurensnek szánt Gett vállalatba fektetett 267 millió eurót, írja az Automobilwoche. A Gett több mint 60 városban van jelen, Manhattanben például átalány-díj alapján végez személyszállítást. A VW szintén a mobilitási szolgáltatásokról szeretne többet megtudni, sőt, a vállalat azt sem zárta ki, hogy a Gett-tel együttműködve vezető nélküli autókra alapozott személyszállítási modellt dolgozzanak ki. A törekvést Matthias Müller is mérföldkőnek nevezte.
A fuvarmegosztó cég az egyik legfontosabb építőeleme lesz a Volkswagen 2025-ig lefektetett üzleti stratégiájának – jelentette be Matthias Müller vezérigazgató csütörtökön Berlinben. A Volkswagen nemrégiben jelezte, hogy 300 millió dollárral (268 millió euró) beszáll az Uber konkurensének számító izraeli fuvarmegosztó vállalatba. A cég négytagú felügyelőbizottságában a Volkswagen egy helyet kap.
A 2009-ben alapított Gett saját bevallása szerint a világ több városában már nyereségesen működik, üzleti modellje kizárólag személyszállítási engedéllyel rendelkező sofőrök alkalmazására épít. A cég a világ több mint hatvan városában kínálja szolgáltatásait.
Matthias Müller szerint az európai fuvarmegosztó piac forgalma 2025-re eléri az évi 10 milliárd eurót. Más szakértők pedig a piactól évi legalább 30 százalékos növekedést várnak. A Volkswagen az elkövetkező évtizedben Müller szavai szerint forgalmának már “egy jelentős hányadát” autórendelő, fuvarmegosztó és más hasonló mobilitási szolgáltatásokkal kívánja előteremteni, bár konkrét arányt egyelőre nem közölt. A fő profilunk a jövőben egyre kevésbé lesz maga az autó, nyilatkozta a gyártó első embere.
A Volkswagen, mely a közeljövőben mintegy hatszáz programozót és informatikust készül felvenni új technológiai fejlesztési területekre, 200 millió eurót csoportosít át az idén hagyományos informatikai költségvetéséből új digitális technológiai fejlesztések finanszírozására – értesült a Wirschaftswoche német gazdasági magazin. Ennek keretében a Gett sofőrjei számára kedvezményes autóvásárlási és lízingkondíciókat kínál majd.