A gépkocsi motorjának légszűrője az autó “tüdejéhez” hasonlítható. A jármű üzemanyag-ellátó rendszerének része, mely segít tisztán és szennyeződésmentesen tartani a motort. Szerelőnkkel rendszeresen cseréltessünk légszűrőt, hogy a jármű mindig kifogástalan állapotban működjön. Ezenkívül a megfelelően működő légszűrő nemcsak az égési folyamathoz szükséges levegőt tartja tisztán, de a tiszta szűrő segít javítani a jármű általános fogyasztását is.
A légszűrő szerepe
A légszűrő feladata a járműbe jutó a levegő megszűrés. Ez az újabb modellek esetében a fojtószelepházon történik a légcsatornán keresztül, míg a régebbi gépkocsiknál a levegő a karburátoron keresztül jut be a járműbe. A levegő egy papír-, hab- vagy pamutszűrőn halad át, mielőtt a szívócsövön keresztül az égéstérbe jutna. A szűrő segít eltávolítani a szennyeződéseket, rovarokat és egyéb részecskéket a beáramló levegőből, megakadályozva ezáltal, hogy szennyeződések a motorba kerüljenek. Légszűrő nélkül a motor könnyen eltömődhetne különféle törmelékkel és szennyeződéssel, például levelekkel és rovarokkal. Ez a motoralkatrészek teljes elzáródásához, és végül a motor meghibásodásához vezet. A légszűrőt a régebbi járműveknél a karburátor tetején lévő kerek légszűrőben, az újabb járműveknél pedig a motor egyik oldalán található hideglevegő-gyűjtő dobozban találjuk.
Kép egy légszűrőről a Rexbo.hu oldalról
Milyen gyakran kell cserélni
Többféle ütemezést követhetünk a légszűrőcserével kapcsolatban. Leggyakoribb verzió, hogy a szerelő az olajcsere során ellenőrzi a szűrőt a járműben, és amikor az eléri a szennyeződés egy bizonyos szintjét, végrehajtja a cserét. Van, aki minden második olajcserénél, évente vagy épp a megtett kilométerek alapján ütemezi a szűrőcserét. Amennyibe ez utóbbit követnénk megközelítőleg 20 000 km-enként érdemes szűrőt cserélni. Ha azonban főleg városi vagy poros utakon autózunk, érdemes gyakrabban elvégezni a szűrőcserét, vagy legalábbis rendszeresen ellenőrizni az autó légszűrőjét.
Elhasznált légszűrő néhány tünete
Függetlenül attól, hogy milyen ütemezést követünk, az alábbi tünetek bármelyikének jelentkezésekor mindenképp ellenőriztessük a légszűrőt az autónkban.
Néhány gyakori jel arra, hogy ideje légszűrőt cserélni a járműben:
- A fogyasztás észrevehető romlása
- Elkoszolódott gyújtógyertyák, amelyek gyújtási problémákat okoznak, például durva üresjáratot, motorhibákat és indítási problémákat.
- A motorellenőrző lámpa kigyulladása, amit a túl gazdag üzemanyagkeverék miatt megnövekedett motorlerakódások okoznak.
- Csökkenő gyorsulás, részben a szennyezett légszűrő okozta korlátozott légáramlás miatt.
- Furcsa motorzajok a szennyezett szűrő okozta légáramlás hiánya miatt.
Az, hogy milyen gyakran kell kicserélnünk a járművünkben lévő légszűrőt, nagyban függ a környezeti hatásoktól, valamint a járművezetés intenzitásától és gyakoriságától.
A motor légszűrőjének ellenőrzése
Az autó motorlégszűrőjének ellenőrzése és cseréje meglehetősen egyszerű feladat, akár saját kezűleg is elvégezhetjük.
Mielőtt eltávolítanánk a légszűrőt az ellenőrzéshez, győződjünk meg arról, hogy a munkaterület tiszta, szennyeződés- és pormentes, hogy a művelet során ne kerülhessen piszok a szűrőbe.
A szennyeződések ellenőrzéséhez vegyük ki a szűrőt a házából, és tartsuk erős napfény vagy más erős fényforrás felé. Ha a fény könnyen áthatol a szűrőn, akkor csere nélkül visszatehetjük az autóba, ha azonban a szűrő piszkos és nem ereszti át a fényt, itt az ideje a cserének.
A régi légszűrő eltávolítása
A művelet első lépéseként távolítsuk el a légszűrőház összetartó csavarokat vagy kapcsokat. Egyes járműveknél előfordulhat, hogy szükség lehet egyes csatlakozók leválasztására vagy rögzítőbilincsek eltávolítására. A légszűrőház felső részét leemelhetjük, és felülről ellenőrizhetjük a szűrőt. Vizsáljuk meg a szűrő esetleges sérüléseit – különösen a külső széle körül -, és ellenőrizzük a szűrőt, hogy nincs-e rajta szennyeződés.
Az új légszűrő beszerelése
Rendkívül fontos, hogy a motor légszűrője helyesen legyen beszerelve és tisztán legyen tartva. A helytelenül beszerelt légszűrő átengedheti a szennyeződéseket és piszkot, ami gyakorlatilag megszünteti a szűrőhatást.
A légszűrő beszerelésekor ügyeljünk arra, hogy az pontosan illeszkedjen a légszűrőházba. Ezt úgy ellenőrizhetjük, hogy ujjunkkal végigsimítjuk a külső peremét. A légszűrőház visszaszerelésekor is győződjünk meg arról, hogy az megfelelően ül-e a helyén. Húzzuk meg a csavarokat, illetve helyezzük vissza a rögzítőbilincseket. Amennyiben lecsatlakoztattunk csatlakozókat vagy eltávolítottunk bilincseket, gondosan szereljük vissza azokat.