Az emberek egyre jobban belefáradnak abba, hogy mindenhol reklámokkal találkoznak, legyen szó tévéről, internetről, a közösségi médiáról, vagy éppen a plakátokról. Nem véletlen került előtérbe a szponzorált tartalom, amelynek használata tökéletes módja annak, hogy a márkánk még több emberhez eljusson, mindezt túlzott “erőszak” nélkül. Ennek köszönhetően finoman, ámde hatékonyan érhetjük el a célközönségünket.
De vajon mit jelent és milyen jelentősége van ennek a marketingben? Cikkünkben erre a kérdésre adjuk meg a választ.
A szponzorált tartalom jelentése és jelentősége
A szponzorált tartalom egy olyan weblapon található, amit a közönség elismer, tisztel, a hirdető számára mind a megjelenés, mind az elkötelezettség biztosított, mindezt úgy, hogy elő se fordulhasson a reklámblokkolás. A szponzorált tartalom végeredményben a kapcsolatok építéséről és a márkaismertség növeléséről szól. Ez is hozzátartozik egy marketing tanácsadó ügynökség feladataihoz: ilyen például a szponzorált cikkek megjelenítése (például Linkhouse vagy Whitepress szoftveren keresztül).
Amellett, hogy nem tolakodó módon érhetjük el a közönséget, hasonlít az adott szerkesztői tartalomhoz, olyan témához, amihez az emberek nagyobb valószínűséggel tudnak kapcsolódni. Ehhez csupán olyan helyet kell találni, ami az adott témába vág, olyan oldalt keresni, ahol biztosan a saját célközönségünket érjük el.
Szponzorált tartalom kapcsán rengeteg különféle platformon találhatunk példákat, hiszen ide tartoznak a már említett közösségi médiás tartalmak, de a banner hirdetések és a videók is. Ez a megoldás meggyőző módszere annak, hogy többet áruljunk el magunkról az embereknek, mivel foglalkozunk, mit csinálunk, hiszen hiteles adatokat tartalmaz, az érdeklődők megfelelőnek érzik a kontextust.
Hozzá kell tenni, hogy nem újkeletű dologról van szó, hiszen évtizedek óta bevált módszer, gondoljunk csak bele a korábban nagyra tartott nyomtatott kiadványokra. Amint megjelentek a digitális tartalmak, azóta a márkák áttértek a televíziós műsorokba, az online médiába, podcastokba, valamint a YouTube-ra és a TikTok-ra.
A tartalommarketing nem szponzorált tartalom
Külön ki kell emelni, hogy a szponzorált tartalom a tartalommarketing része. Ennek fő célja, hogy szórakoztató és informatív, lehetőleg hasznos legyen, miközben elkerülnek egy újabb reklámot. Ez egy folyamat, egy olyan stratégia, amit az adott cég és márka követ, bevonja közben a közönséget, akiket aztán hűséges vásárlókká alakítanak át. A tartalommarketing magában foglalja persze a szponzorált tartalmakat, hiszen ez a felhasználók elérésének egyik leghatékonyabb eszköze.
A reklámok sem szponzorált tartalmak
Ugyanez elmondható a reklámokra is, hiszen a reklámszövegeket nem szerkesztői tartalomként mutatják be, így tűnhetnek hitelesnek. A szponzorált tartalom kifejezetten a márkáról szól, a lényege, hogy a közönség megismerhesse a márkát, mindenféle rejtett jelzés vagy információ nélkül.
A szponzorált tartalom előnyei
Az emberek nagyobb valószínűséggel látnak meg egy szponzorált tartalmat és figyelnek fel rá, ha az hiteles forrásból származik. Fontos, hogy olyan márkára emlékeznek, amit ismernek és amiben bíznak. Ennek legfőbb előnye kétségkívül a bevételek látványos növekedése. De nem csak ezért éri meg ezt választani.
Egy remek módja annak, hogy egy adott termékre vagy szolgáltatásra hívjuk fel a figyelmet. A mostani piacon, ahol minden kategóriában hatalmas a verseny, a szponzorált tartalom rendkívül hasznos eszköznek bizonyul, főleg, ha valami újat akarunk bemutatni. A márkaismertség növelése mellett azonban fő cél a célközönség tájékoztatása. Amint egy mákra elismert és hasznos, gazdag és informatív tartalmat nyújt, a forgalom és az ismertség növekedése szinte garantált.
Mire figyeljünk?
Eddig minden nagyon jól hangzott, de ehhez hozzátartozik, hogy nagyon nem mindegy, milyen tartalmat adunk ki a kezeink közül. A tanulmányok bebizonyították, hogy a márkás tartalmakra legalább kétszer annyi ideig emlékszünk, mint egy hagyományos reklámra, amire általában oda sem figyelünk.
Fontos tehát, hogy jól működő szponzorált tartalmat készítsünk, ami természetes, hiteles, nem erőltetett, nem homályos, nincs benne félrevezető információ. Azt a benyomást kell keltenie, hogy itt nem egy reklámról, hanem egy termék vagy szolgáltatás bemutatásáról van szó.