Új lopási trükk terjed a közép-kelet-európai utakon az utóbbi fél évben: a szervezett bűnbandák menet közben, a mozgó kamionról pakolják ki a rakományt. Egy-egy szállítmány teljes kirablása akár 80-90 millió forintos kárt is okozhat – állapítja meg a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.
A szállítmánybiztosítási piac helyzetét, a fuvarozókra és szállítmányukra leselkedő veszélyeket elemezte a CIG Pannónia. E szerint a legnagyobb kárértékekkel általában a lopások járnak, amelyek többsége szervezett módon zajlik. A rakományok kifosztására specializálódott bűnbandák semmit nem bíznak a véletlenre: az értékes árukról bennfentes információkat szerezve, vagy azokat kifigyelve célzottan csapnak le.
Főként olyan termékre – pl. márkás ruházatra, vagy elektronikai cikkekre – utaznak, amelyek könnyen értékesíthetőek a feketepiacon. Támadásaiknak elsősorban a nemzetközi forgalmat bonyolító kamionok vannak kitéve. A rablások többségében a kamionok teljes szállítmányát eltulajdonítják, ami átlagosan 10 millió forintos kárt jelent, de szállítmánytól függően, akár 80-90 millió forintra is rúghat az okozott kár. A vasúti-, vízi- és légi szállítás esetében ezzel szemben inkább a 3-500 ezer forintos nagyságú dézsmakárok jellemzőek.
„A kamionszállítmányok ellen elkövetett bűncselekmények a legtöbb esetben a sofőr kényszerítésével, vagy a ponyva felvágásával történnek. Az utóbbi időben viszont olyan eset is előfordult, hogy a közúton közlekedő kamiont menet közben fosztották ki a tolvajok” – mondta el Busa Zoltán, a CIG Pannónia EMABIT Zrt. vezérigazgatója. A biztosító tapasztalatai szerint a szegényebb országokban, elmaradottabb terülteken aktívabbak és trükkösebb módszereket is alkalmaznak a kamionokat fosztogató bűnszervezetek.
Fentiek mellett a balesetek és a nem megfelelő szállítási körülmények is jelentős kárt okozhatnak a rakományban. A szállítás legtöbb kárral járó mozzanata az áruk fel- és lerakodása, de a megfelelő rögzítés hiánya, az elégtelen csomagolás, a nem megfelelő hőmérséklet, illetve páratartalom is gyakran okoz pár százezer forintos károkat a rakományban – hívja fel a figyelmet a CIG Pannónia. A károk kockázata megfelelő óvintézkedéssel mérsékelhető. Ez fuvarozói felelősségbiztosítás, vagy szállítmánybiztosítás mellett is lényeges, mert káresemény után azt is meg kell vizsgálni, hogy a biztosított fél eleget tett-e kármegelőzési kötelezettségének.
„További piaci tendenciaként kell megemlíteni, hogy a gazdasági válság óta csak a legszükségesebb esetekben kötnek biztosítást, például ha a megbízó azt megköveteli, vagy ha lopás szempontjából kockázatos (lopásérzékeny) a rakomány. Problémát okozhat az is, ha nem körültekintően választják ki a biztosítási fedezetet, illetve nem figyelnek oda arra, hogy az a szállítás minden szakaszára, például a legtöbb kockázattal járó ki- és bepakolásra is kiterjedjen. Megfelelő biztosítás híján így a fuvarozó, illetve megbízója szenvedi el teljes egészében a kárt”- mondta el Busa Zoltán.