A lap írása szerint a versenyképes alapanyagár adott, a feldolgozás azonban korszerűsítésre szorul. Harcz Zoltán, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója a lapnak elmondta, az elmúlt támogatási ciklusban a termelők 70-80 százaléka fejlesztett, a nyers tej így versenyképes áron jut el a feldolgozókhoz, ugyanakkor ahhoz, hogy a tejtermék ára is versenyképes legyen a magyar piacon, elengedhetetlen a feldolgozás korszerűsítése.
A cikk folytatódik, csatlakozz közösségünkhöz a Facebook-on is:
Becslése szerint az ágazatnak 40-50 milliárd forint támogatásra lenne szükséges, a kerethez pedig a kicsi, a közepes és nagyobb vállalatoknak is hozzá kell férniük – írja a Magyar Nemzet.
Mindeközben egyes vendéglők a liszttől a húsig, a tejszíntől a zöldségig szinte mindent határon túlról vásárolnak – írja a Magyar Nemzet.
Az import a szélrózsa minden irányából érkezik, de már több olyan magyar kereskedő is van, aki a párizsi nagybani piacra specializálta magát. Sőt van olyan neves étterem is Magyarországon, amely Litvániából hozat tejfölt, mert konyhájában ez az összetevő kiemelten fontos – megfelelő minőségű alapanyagot pedig a balti állam termelői garantálnak neki. Kenyeret szinte minden magára adó étterem maga süt, méghozzá import lisztből, mert a hazai malmokból nem tudnak jó minőségűt beszerezni. Ugyanez a helyzet a húsokkal is: a vezető vendéglők – egynémely kivételt leszámítva – külföldről, esetenként a tengerentúlról hozatnak ilyen alapanyagokat.
A neves szakácsok beszámolója szerint komolyabb előrelépés egyedül a zöldségeknél történt, már országszerte több megbízható termelő jelent meg a piacon; ám kellő mennyiségben ők sem képesek jó minőségű árut szállítani.