A social media marketing kihívások elé állította a logisztikai világ e területtel foglalkozó szakértőit, akik egy kérdőív segítségével felmérték a közösségi média szerepét az ágazatban.
Mi a social media? Mely trendek figyelhetőek meg a gyakorlatban? Bár a céljait és lehetőségeit még sokan vitatják, használóik száma egyre nő.
A helyzet számokban: 2010-ben már 30 millió német volt tagja valamilyen internetes közösségnek, a Twitteren 350 000 német nyelvű felhasználói profil létezett, a Facebooknak pedig már több mint 13 millió felhasználója volt Németországból.
Prof dr Peter Kruse – a tavalyi Deutscher Logistik-Kongress előadója, a Nextpractice GmbH vezetője – „Forradalom 2.0” – ról beszél: a netes kultúra alapvetően változtatja meg a társadalmat. „Az emberek ebben a komplex világban, a rájuk zúduló információáradatban igyekeznek eligazodni, és ehhez egyre többször a közösségi hálózatokat használják.” – nyilatkozta Kruse. A közösségi marketing és a hozzá kapcsolódó „Social Media Boom” a logisztikai szolgáltatókat, az ipar és a kereskedelem szereplőit is kommunikációs stratégiáik átgondolására készteti. 2010 novemberében az Opel/Vauxhall Communications közösségi média menedzsere, Vijay Iyer a Social Media Club München keretében bemutatta, hogy hogyan használja az autógyártó cég a közösségi médiát a CRM-ben: a vállalat párbeszédet folytat a fogyasztókkal Facebookon, Twitteren és weblogon keresztül. Mellettük többek között a DATEV, a Microsoft Németország és a Deutsche Telekom is használja a közösségi médiát online ismertségének felépítésére vagy az értékesítési és szerviz folyamatok támogatására.
Azt, hogy mennyire elterjedt ma a social media a logisztika világában, a LOGISTIK HEUTE és a Teamtosse kommunikációs ügynökség egy kérdőív segítségével határozta meg, melyet a LOGISTIK HEUTE olvasói és a 2010-ben Berlinben megrendezésre került Deutscher Logistik-Kongress látogatói körében végeztek. Az eredmény az lett, hogy a megkérdezettek között egyensúlyban van a közösségi média megítélése a logisztikában: 47% szerint a social media kevésbé vagy egyáltalán nem fontos, ezzel szemben 53% szerint fontos vagy nagyon fontos ez az új csatorna. A trend tehát itt is megfigyelhető, hiszen a résztvevők körülbelül fele beveti már az első social media projekteket a tesztelési fázisban, azonban még nem eléggé elfogadott az alkalmazásuk, mert 35% egyáltalán nem használ semmilyen social media eszközt.
Tehát a kérdésre, hogy milyen jelentőséggel bírnak a klasszikus és modern kommunikációs csatornák a logisztikában, ma ezt a választ adhatjuk: a top 3-ba tartoznak a vásárok, rendezvények, továbbá az internetportálok és weboldalak, valamint a szaklapok. Egyelőre a közösségi hálózatok, a fórumok és a blogok kevésbé fontosak, azonban a megkérdezettek szerint a szerepük a következő 5 évben meg fog nőni. Kruse professzor biztos abban, hogy érdemes ezt az irányt követniük a vállalatoknak, hiszen a közösségi hálózatok akkora hatást képesek kifejteni, amit nem lenne jó döntés kihagyni.