Mire kell figyelni egy ház építése, felújítása során?

0

A családi ház építés egy összetett, sok tényezős folyamat. Épp ezért az ár is nagyon sok mindentől függ, azért van néhány sarokszám, amelyek mentén már körvonalazódhat a végleges költség. Mivel igen nagy összegekről van szó, nem szabad azon sem meglepődni, hogy egy néhány százalékos ármozgás is milliós árnövekedéssel jár. És arról se feledkezzünk meg, hogy mind az anyagár, mind a munkadíj akár egy éven belül is alapos növekedésre, jó esetben megtorpanásra képes.

 

A ház építésénél többek között figyelni kell a telekválasztásra, a tervezés összetett folyamatára, az alapozásra, falazatra vagy a megfelelő műanyag bejárati ajtók és ablakok

Mennyibe kerül egy ház építés vagy felújítása?

Erre nehéz lenne egyetlen összeg megadásával válaszolni. Sok minden függ attól, hogy mit és hol szeretnénk építeni, felújítani, milyen anyagokkal dolgozunk, magunk végezzük-e el a munkát vagy mestereket fogadunk, esetleg generálkivitelezőt bízunk meg a teljes folyamat elvégzésére.Ha például a ház fűtésrendszerét, nyílászáróit és szigetelését újítanánk fel, könnyen 10 millió fölé szökik a számláló, viszont ha csak esztétikai ráncfelvarrást végzünk, festünk-mázolunk, akár párszázezer forintból is kijöhetünk.

A házépítésre általában négyzetméter árat szoktak mondani. 2020-2021 fordulóján 350 000 forinttól indult a ház építésének árszabása. Ez az ár jelentősen megnőtt 2021 folyamán, hiszen a faanyag, az acél és egyéb építőanyag árak is rendkívüli mértékben elszálltak. Ma már inkább 450 000-től indul az új építésű házak négyzetméter ára, de könnyen belefuthatunk 600 000-700 000 forintos, akár 1 millió forint feletti árakba is.

Mire figyeljünk a telekvásárlás előtt?

Egy ház építése már a telek kiválasztásával kezdődik. Fontos, hogy telket csak úgy vásároljunk, hogy előtte személyesen meggyőzdtünk néhány információról. Vagyis menjünk ki, nézzük meg, hogy nem fut-e a telek fölött magasfeszültség, nem áramlik-e valamilyen füst, kellemetlen szag egy gyárból, épületből. Az építkezés előtt mindenképp kérdezzünk rá az önkormányzatnál a helyi építési szabályzatra, hiszen ez nem országosan egységes. Nehogy úgy járjunk, hogy álmaink házát a HÉSZ miatt nem tudjuk megvalósítani. Fontos, hogy a telket profi földmérő mérje ki nekünk és annak is utána kell járnunk, hogy szükség van-e telekalakításra (rossz helyen van a kerítés, két építési telek is kijön a megvásárolt területből stb.) Nem kevésbé lényeges, hogy megtudjuk, milyen közművek vannak bekötve a telekhez? Mit kell tennünk a telek közművesítéséért? Azt is mindenképp ellenőrizzük a tulajdoni lapon, hogy be van-e jegyezve bármilyen szolgalom a telekre, különben később rosszul járhatunk.

 

A telek fekvése

 

Építészeti és energetikai szempontból rendkívül fontos, hogy milyen fekvése van a teleknek. Ha kellő tudatossággal gondolkozunk, vigyük el a telekvásárlásra a házunk tervezőjét. Vele tudunk egyeztetni a leendő épület fekvéséről, lesznek meglátásai a domborzati, éghajlati viszonyokkal kapcsolatban is. A tervezés során érdemes energetikai és a megújuló energiaforrások szempontjából is megvizsgálni a telket. Ha napelemeket szeretnénk telepíteni, akkor legyen olyan jó fekvésű tető- vagy garázsfelület, amire kellő mennyiségű napelem férhet, hogy megoldjuk az épület áramellátását, sőt, akár a fűtésről is gondoskodjunk.

 

Egyeztessünk folyamatosan a tervezővel!

Az építkezés egyik leglényegesebb fázisa a tervezés. Folyamatosan egyeztessünk az épület tervezőjével és ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a szakágaknak is vannak külön tervezői különt tervezői költségekkel.

Kérjünk több árajánlatot!

Ha már tudjuk, hogy milyen munkálatokat akarunk elvégeztetni és már készen állnak a tervek, kérjünk árajánlatokat! Ez a felújításra és az építésre egyaránt érvényes. Érdemes utánaolvasni a különböző munkafolyamatoknak, hogy a tárgyalás során képben legyünk. Szánjunk rá időt, hogy több cég, vállalkozó is adjon árajánlatot a munkákra, beszélgessünk velük, kérjünk referenciát, nézzük meg, hogy mit és hogyan dolgoztak korábban. Ez különösen fontos, ha generálkivitelezőt szeretnénk megbízni az építkezéssel.

Amennyiben a ház felújítás komolyabb munkát igényel, szintén járjunk el körültekintően, amikor kiválasztjuk a szakembereket.

 

Tervezzük meg a logisztikát!

Sok minden múlik azon, hogy milyen módon lehet megközelíteni az építési telket, felújítandó házat. Ha már megvan az építés sorrendje, tervezzük meg azt is, hogy hol tároljuk majd az építőanyagot. Az anyagárak radikálisan meg tudnak változni akár egy-két hét alatt, ezért sokan gondolkoznak úgy, hogy amit jó áron be tudnak szerezni, azt megvásárolják. Viszont azt az építőanyagot valahol tárolni is kell, ezt is érdemes alaposan átgondolni, megtervezni előre.

 

Vonjunk be hitelt az építkezésbe!

A családi ház építés folyamatába piaci alapú hitelt és államilag támogatott kölcsönt is felvehetünk. Mielőtt belevágnánk a hitelfelvételbe, tisztáznunk kell, hogy pontosan milyen forrásokból áll össze a költségvetésünk. Kell hogy legyen önerőnk, felvehetünk vissza nem térítendő támogatást, támogatott hitelt és építési hitelt. Az egyik megoldás a piaci alapú lakáshitel, itt a bank az építkezés költségvetése alapján finanszírozza meg az építkezésedet. A költségvetésben minden építési költségnek szerepelnie kell, ami szükséges ahhoz, hogy az ingatlan megkapja a használatbavételi engedélyt. Van azért másik megoldás is, ez pedig a CSOK, ami egy állami támogatás és hitel kombinációja. A meglévő vagy vállalt gyermekek számától függ, hogy mekkora összeget vehetünk fel, de ez egyben meghatározza az új ház minimális méretét is.

Vegyük fel a lakásfelújítási támogatást!

Ha felújítjuk a lakásunkat, házunkat, 2022. december 31-ig igénybe vehetjük a lakásfelújítási támogatást. Maximum 3 millió forintot tudunk visszaigényelni, amennyiben 6 millió forintot költöttünk a felújításra. Ha szeretné a teljes 3 millió forint támogatást igénybe venni, akkor 6 millió forintot kell az otthonára költenie. Az elköltött 6 millió forintról szóló számlákból vagy az anyagköltségnek vagy a munkadíjnak el kell érni a költségvetés 25%-át. Ha nincs önereje, akkor hitelből is felveheti a hiányzó önerőt vagy a teljes költségvetés 6 millióját. És még így is jól jár, mivel a felét visszakapod az államtól.

ABLAXÁRNY-RENDSZER Kft.

Megosztás

Szóljon hozzá

IRATKOZZON FEL HÍRLEVELÜNKRE!
PGlmcmFtZSBzcmM9Ii8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2Vib3gucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGbG9naXN6dGlrYSZhbXA7d2lkdGg9NDg5JmFtcDtoZWlnaHQ9MjU4JmFtcDtjb2xvcnNjaGVtZT1kYXJrJmFtcDtzaG93X2ZhY2VzPXRydWUmYW1wO2hlYWRlcj1mYWxzZSZhbXA7c3RyZWFtPWZhbHNlJmFtcDtzaG93X2JvcmRlcj1mYWxzZSIgc2Nyb2xsaW5nPSJubyIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHN0eWxlPSJib3JkZXI6bm9uZTsgb3ZlcmZsb3c6aGlkZGVuOyB3aWR0aDo0ODlweDsgaGVpZ2h0OjI1OHB4OyIgYWxsb3dUcmFuc3BhcmVuY3k9InRydWUiPjwvaWZyYW1lPg==
CSATLAKOZZ HOZZÁNK FACEBOOKON IS!
A sorozat támogatója a:
PGlmcmFtZSBzcmM9Ii8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2Vib3gucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGbG9naXN6dGlrYSZhbXA7d2lkdGg9MzAwJmFtcDtoZWlnaHQ9MjkwJmFtcDtjb2xvcnNjaGVtZT1saWdodCZhbXA7c2hvd19mYWNlcz10cnVlJmFtcDtoZWFkZXI9dHJ1ZSZhbXA7c3RyZWFtPWZhbHNlJmFtcDtzaG93X2JvcmRlcj10cnVlIiBzY3JvbGxpbmc9Im5vIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgc3R5bGU9ImJvcmRlcjpub25lOyBvdmVyZmxvdzpoaWRkZW47IHdpZHRoOjMwMHB4OyBoZWlnaHQ6MjkwcHg7IiBhbGxvd1RyYW5zcGFyZW5jeT0idHJ1ZSI+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSBzcmM9Ii8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2Vib3gucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGbG9naXN6dGlrYSZhbXA7d2lkdGg9MzUwJmFtcDtoZWlnaHQ9MjkwJmFtcDtjb2xvcnNjaGVtZT1saWdodCZhbXA7c2hvd19mYWNlcz10cnVlJmFtcDtoZWFkZXI9dHJ1ZSZhbXA7c3RyZWFtPWZhbHNlJmFtcDtzaG93X2JvcmRlcj10cnVlIiBzY3JvbGxpbmc9Im5vIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgc3R5bGU9ImJvcmRlcjpub25lOyBvdmVyZmxvdzpoaWRkZW47IHdpZHRoOjM1MHB4OyBoZWlnaHQ6MjkwcHg7IiBhbGxvd1RyYW5zcGFyZW5jeT0idHJ1ZSI+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSBzcmM9Ii8vd3d3LmZhY2Vib29rLmNvbS9wbHVnaW5zL2xpa2Vib3gucGhwP2hyZWY9aHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZmFjZWJvb2suY29tJTJGbG9naXN6dGlrYSZ3aWR0aD02NTAmaGVpZ2h0PTI1OCZjb2xvcnNjaGVtZT1saWdodCZzaG93X2ZhY2VzPXRydWUmaGVhZGVyPWZhbHNlJnN0cmVhbT1mYWxzZSZzaG93X2JvcmRlcj10cnVlIiBzY3JvbGxpbmc9Im5vIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgc3R5bGU9ImJvcmRlcjpub25lOyBvdmVyZmxvdzpoaWRkZW47IHdpZHRoOjY1MHB4OyBoZWlnaHQ6MjU4cHg7IiBhbGxvd1RyYW5zcGFyZW5jeT0idHJ1ZSI+PC9pZnJhbWU+
Csatlakozz hozzánk Facebook-on is!