2017. március 7-én tartották a Pharma Transport 2017 konferenciát, amely több aspektusból vizsgálta a gyógyszeripar mindennapjaiban megjelenő témákat, kérdéseket, problémákat. A szállítmányozási kihívásoktól kezdve, az EKÁER fejlesztéseken és a gyógyszerhamisításon át, egészen a parallel importig olyan témakörök szerepeltek a programban, amelyek a gyógyszeriparban dolgozó szakemberek munkájának szerves részét alkotják. A felszabadított készítményekkel, minőségbiztosítással és a hőmérséklet-érzékeny termékekkel kapcsolatban felmerülő kérdésekre is igyekeztek választ adni azakemberek.
A cikk folytatódik, csatlakozz közösségünkhöz LinkedinIn-en is:
A negyedik ipari forradalom, a mindent átható digitalizáció megváltoztatja a szállítmányozási iparágat is – többek között erről beszélt Lakatos Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense a rendezvényen, amelyen a gyógyszeripari szállítmányozásban jelentkező kihívásokat tekintették át a résztvevők.
A Magyar Hadtudományi Társaság szakértőjeként is tevékenykedő egyetemi tanár szerint a gyógyszerkereslet növekedése, a generikus készítmények piacának látványos bővülése, a hatékonyság mind nagyobb szerepe – az egyre olcsóbb termékek iránti igény – következtében néhány nagyvállalat kezében összpontosul a gyógyszeripar.
A cikk folytatódik, csatlakozz közösségünkhöz a Facebook-on is:
Globális sztenderdek, közös termékek jellemzik az iparágat, ahol a szállításnak egyre fontosabb szerep jut: minél rövidebb határidővel, minél gyorsabban kell eljuttatni a termékeket a célállomáshoz.
A gyógyszeriparban mindezt magas minőségi követelmények mellett kell megtenni, úgy, hogy mind az áru sértetlensége, mind pedig megfelelő és folyamatos hűtése biztosított legyen.
A gyógyszeriparban nemcsak az a követelmény, hogy a terméket a hűtési lánc megszakítása nélkül kell szállítani, hanem az is, hogy a biztonságos szállítás tényét igazolni is lehessen. A konferencián Somorjai Krisztina, a Pharmaroad Kft. minőségbiztosítási vezetője ismertette azokat a szabályokat és előírásokat, amelyeknek a gyógyszerek szállítása során meg kell felelni. Szó esett a kockázatalapú megközelítés fontosságáról, vagyis arról, miként kell megtervezni a szállítmányozást az áru típusától és a szállítási útvonaltól függően.
Molnár Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium vámszakmai és nemzetközi ügyekért felelős szakmai helyettes államtitkára (a korábbi besorolás szerint ez a NAV elnökhelyettesi tisztségének felel meg) azt hangsúlyozta, hogy az állami bevételeken is látszik az elektronikus közúti áruforgalomellenőrző rendszer, az ekáer hatékonysága. Kiemelte, a rendszer folyamatos korszerűsítésével egyfelől a kiskapukat szüntetik meg – januártól a 3,5 tonna össztömeget meghaladó gépjárművek esnek bejelentési kötelezettség alá; tehát a szállított áru mennyisége és nem a jármű besorolása számít. Másfelől azonban a felhasználók számára kedvező változások is várhatók: a felület képes lesz az ügyfélstátuszok megjelenítésére, lehet majd a címzett és/vagy a feladó adószámára is szűrni benne, és el lehet majd menteni a kedvenc – sokat használt – ügyfeleket és címeket.