Tucatnyi újdonsággal készül a 2019-es Genfi Autószalonra a Honda. A nagynevű japán vállalat legfrissebb és legizgalmasabb fejlesztéseit mutatja be a nemzetközi seregszemlén, közöttük a Honda e Prototype tanulmánymodellel, ami világpremierjét ünnepli a svájci fővárosban.
A felsorakoztatott újdonságok egyértelműen jelzik, hogy az iparóriás tovább fokozta az elektromos átállás tempóját, ha minden a tervek szerint alakul, 2025-ben már minden Európában eladott Honda elektromos – elemeket is tartalmazó – hajtáslánccal gördül majd le a futószalagról. Ez az új célkitűzés a korábban meghatározott kétharmados arányt írta felül, nem mellesleg igazodott a cég globális stratégiájához, miszerint 2030-ra már teljesen átáll elektromos járművekre.
A sajtótájékoztató főszereplője Tom Gardner, a Honda Motor Europe alelnöke volt, aki elmondta: „Mióta 2017 márciusában megtettük az első lépést, az átállás tempója jelentősen nőtt, amiben nagy szerepet játszik, hogy – környezetvédelmi okokból – egyre nagyobb az igény a tisztább üzemű járművekre. A technológia megállíthatatlanul fejlődik, az emberek pedig elkezdtek másként gondolkozni az autóról magáról.”
Lehull a lepel Honda e Prototype-ról
A márka elektromos átállás iránti eltökéltségéről árulkodik a Genfben leleplezett Honda e Prototype is. A városi használatra, illetve elővárosi ingázásra optimalizált modell hatótávolsága meghaladja a 200 kilométert, akkumulátorai pedig – a gyorstöltés funkciónak köszönhetően – 30 perc alatt 80 százalékra tölthetők. A hatékony működés mellett a Hondákra jellemző különleges vezetési élmény is a „csomag része”, a Honda e Prototype ugyanis roppant dinamikus és hátsókerék hajtású. Bárhogy is, a sorozatgyártású változatot valamikor az év hátramaradó részében mutatja majd be a vállalat, addig a Honda honlapján jelezhetik érdeklődésüket a vásárlók. Az érdeklődést mi sem mutatja jobban, hogy a mai napig 15.000 regisztráció futott be a Honda e Prototype-ra. Rendelésre eleinte csak néhány európai országban lesz lehetőség, a globális értékesítés később indul.
Újabb Honda modellek kaphatják meg a full hibrid hajtásláncot
Az év elején a Honda bemutatta a vadonatúj CR-V Hybridet, ami – két villanymotorra és egy benzines erőforrásra épülő i-MMD hajtásláncával – hatalmas sikert aratott a vásárlók körében. Kedvező fogadtatása újabb löketet adott a Honda fejlesztéseinek, így az ultramodern technika a Honda többi modelljébe is bekerülhet. Az illetékesek elmondása alapján a full hibrid hajtásláncnak kulcsfontosságú szerepe lesz a 2025-ig végbemenő, 100 százalékos elektromos átállásban.
Energiagazdálkodási üzletágat hoz létre Európában a Honda
A Honda illetékesei kihasználták a lehetőséget, és a 2019-es Genfi Autószalonon tartott sajtótájékoztatón bejelentették: energiagazdálkodási üzletágat hoz létre Európában a vállalat. A tervek a Power Manager névre keresztelt, kétirányú töltőegységre épülnek, amivel a 2017-es Frankfurti Autószalonon ismerkedhetett meg a nagyérdemű.
A Honda célja, hogy energiagazdálkodáshoz kapcsolódó termékek és szolgáltatások széles választékával nyújtson átfogó megoldást az elektromos autókat üzemeltető magánszemélyek és vállalkozások problémáira.
Tom Gardner elmondta: „Ez jelentős lépés a Honda részéről, arra készülünk, hogy olyan innovatív energiagazdálkodáshoz fűződő termékekkel, illetve szolgáltatásokkal rukkoljunk elő, amelyek eddig ismeretlenek voltak az iparágban. Ezekkel még többet hozhatnának ki járműveikből az EV-tulajdonosok és a közműszolgáltatók is hatékonyabban működtethetnék hálózataikat.”
Az akkumulátoros elektromos autókkal, így a Honda e Prototype-pal is kompatibilis Honda Power Managert az EVTEC vállalattal közösen fejleszti a Honda, értékesítése pár éven belül megkezdődhet.
Az EVTEC mellett két másik partnerrel is megállapodott a vállalat.
- A Moixa által fejlesztett „forrásgenerátor” révén a tulajdonosok megoszthatják elektromos autójuk akkumulátorának kapacitását,
- az Ubitricity pedig különféle innovatív közterületi töltőkkel járul hozzá az EV-k hatékony üzemeltetéséhez.
Következő lépésként megvalósíthatósági tanulmányok készülnek majd Londonban (GBR), valamint Offenbachban (GER), és egyéb fejlesztések is érkezhetnek az év második felében.
A Moixáról
A Moixa (www.moixa.com) az Egyesült Királyság piacvezető okosakkumulátorokra szakosodott vállalata. Fő tevékenysége az okosakkumulátorok gyártása, valamint az akkumulátorok és elektromos autók vezérléséhez szükséges GridShare szoftver fejlesztése. A GridShare® hatezer – Egyesült Királyságban és Japánban található – otthon 50 MWh kapacitású akkumulátorait kezeli, így a világ egyik legnagyobb virtuális erőműveként tekinthetünk rá. Az alkalmazás a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket aknázza ki, hogy optimalizálja a napi töltést, mérsékelje az áram kapcsán keletkező kiadásokat és csökkentse a károsanyag-kibocsátást. A GridShare platform révén teljes elektromosautó-flották áramtermelése és tárolása is szabályozható, így a szolgáltatók könnyebben igazodhatnak a különféle piacok igényeihez.
A Moixát 13 900 vállalat közül választották be a Global Cleantech 100 listán szereplő céget közé, s az elmúlt két évben 16 millió fonttal nőtt a tőkéje, főként a vezető japán vállalatok támogatásának hála. A vállalat felülmúlhatatlan rekordokra lehet büszke az energiatárolás területén. Az elmúlt 12 évben egyedülálló tapasztalatra tett szert, 6 millió font értékben költött engedélyekre, illetve kísérletekre és 20 találmányt szabadalmaztatott az áramtermelés, az okos energiatárolás és elektromosautó-optimalizáció terén.
A Ubitricityről
Ubitricity – Az energiarendszerek vállalata; Knut Hechtfischer és Dr. Frank Pawlitschek azzal a céllal alapította meg Ubitricity 2008-ban, hogy forradalmasítsák az elektromos autók töltését. Innovatív technikai megoldásaiknak köszönhetően mindig megújuló energiaforrásból tölthetik fel akkumulátoraikat az EV-k, függetlenül attól, hogy hol parkolnak. Ma a vállalat az intelligens töltési és elszámolási folyamatok egyik vezető szolgáltatója, s olyan nagy szakértelmet igénylő, javarészt digitális projekten dolgozik, mint a mobil fogyasztásmérő. Munkájuk gyümölcseként egyszerű, kedvező áron kiépíthető, villanyoszlopokra helyezhető töltőpontok jöhetnek létre, melyek révén széles körben elterjedhetnek az elektromos járművek. Ráadásként ezzel a megközelítéssel megoldható lenne a flottákhoz tartozó autók töltésének egyenkénti számlázása és az ingatlanpiac is profitálna belőle. A mobil fogyasztásmérőkkel intelligens energiatárolóvá tehetők az elektromos autók, így a megújuló energiaforrások hatékonyabb kihasználásához is nagyban hozzájárulhatnának.
Forrás: Honda