Február elején Pozsonyban, a szlovák ZSSK CARGO szervezésében tartották a V4 országok piacvezető árufuvarozó vasúttársaságainak csúcstalálkozóját, ahol az ágazat cseh, lengyel, magyar és szlovák vállalatainak vezető beosztású szakemberei mellett részt vett Libor Lochman, a CER (Európai Vasúti és Infrastrukturális Vállalatok Közössége) vezérigazgatója is. Magyarországot dr. Mosóczi László közlekedéspolitikáért felelős államtitkár és dr. Kovács Imre, a Rail Cargo Hungaria Igazgatóságának elnöke, CEO képviselte.
A résztvevők szekcióüléseken tekintették át a V4 országok nemzeti fuvarozási politikáját és jogszabályi hátterének helyzetét, az árufuvarozás folyamatainak digitalizációjával összefüggő problémákat, az üzemeltetés, azon belül a régión belüli határátmenetek során a várakozási idők csökkentésének lehetőségeit. Mindezen területek fejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy a 2030-ra kitűzött cél, a vasút részarányának 30 százalékra történő növelése megvalósulhasson.
A konferencia rámutatott arra, hogy az árufuvarozó vasutak minden országban hasonló problémákkal küzdenek. A térség országaiban ugyanúgy jellemző a munkaerőhiány, mint Magyarországon. Máshol is szinte teljesen megszűnt a vasutas szakmák oktatása az állami szakképzés rendszerén belül. Mindenütt romlott a vagonpark minősége, kevés a rendelkezésre álló mozdony is. Minden térségbeli országban folyamatban van az Európai Unió forrásaiból finanszírozott vasúti infrastruktúra fejlesztés, az építkezések azonban jelentős mértékben nehezítik a közlekedést az elkerülhetetlen pályazárakkal, ami növeli a fuvarozás költségeit.
Libor Lochman, a CER vezérigazgatója a tanácskozáson szólt az egységes európai vasúti térség fejlesztésének irányait kijelölő Fehér könyvben lefektetett célokról, köztük arról, amelynek értelmében az Európai Unióban a vasúti és a folyami árufuvarozás arányát 30%-ra kell növelni a következő 12 éven belül. Ennek a törekvésnek a realitásával is foglalkoztak a résztvevők a tanácskozás befejezése előtt tartott pódiumbeszélgetés során.
Különösen nagy figyelem kísérte a V4-ek operatív együttműködésének kérdéseit. Dr. Kovács Imre felszólalásában a Rail Cargo Hungaria példájából kiindulva arra biztatta a többi ország képviselőit, hogy kezdeményezzenek egyeztetéseket a kormányaikkal a vasúti forgalom támogatásáról. Mint mondta, Magyarországon a HUNGRAIL Vasúti Egyesület koordinációjával átfogó javaslat készült a vasút fuvarozás versenyképességének javításához szükséges kormányzati intézkedésekről. Ebben a szakmai kezdeményezésben külön hangsúllyal szerepel az egyes kocsi fuvarozás feltételeinek javítása. Ezt a költséges fuvarozási tevékenységet történelmileg a nagy nemzeti vasúttársaságok végzik, közülük azonban egyre többen feladni kényszerülnek azt annak magas költségei miatt.
Kovács Imre hangsúlyozta, hogy ennek a szolgáltatásnak a fenntartása gazdaságilag rendkívül fontos, mivel kiesésével a nagy nyersanyag szükségletű vállalatok ellátását is a közútnak kellene átvennie, ami jelentős terhelést zúdítana a közutakra, súlyosan károsítaná a környezetet, és rontaná az érintett térség lakosságának életminőségét. A kis- és középvállalatok is nehéz helyzetbe kerülnének, mivel termékeiket jelenleg a vasúti egyes kocsi fuvarozás juttatja el piacaikra az iparvágányokról és az állomásokról. A V4 országok gazdasági együttműködésének szorosabbra fűzéséhez is szükség van ennek a fuvarozási módnak a fenntartására.
Dr. Kovács Imre végezetül kifejtette azt az álláspontját, hogy a kérdésben a V4 országok vasúti együttműködésében résztvevő társaságok közös lobbi tevékenysége vezethet eredményre.
Forrás: RCH