A flottamenedzserek arra számíthatnak, hogy a telematikai technológiák néhány évvel ezelőtti forradalma gyorsulni fog. A globális helymeghatározó rendszer népszerű adaptációja, a GPS flottakövetés már széles körben használatos. Egyre több az újítás, folyamatos a verseny, melynek eredményeképpen lassan átformálódik a flottakezelés. Balogh Csabát, a Jármű Kontroll Magyarország Kft. ügyvezetőjét kérdeztük arról, mit jósol a következő évekre, milyen területeken várható a GPS flottakövetés előrelendülése.
A telemetria technológia integrálódott a nagyobb flotta műveletek napi működésébe, de kisebb, csak néhány tehergépkocsival rendelkező vállalatoknál is egyre növekvő arányú a GPS flottakövetők használata.
Az egyéni tulajdonos-üzemeltető ugyanolyan előnyhöz juthat, mint a nagyobb flották üzemeltetői: jobb üzemanyag-gazdálkodás és karbantartás-felügyelet, optimális útvonaltervezés és hatékonyabb kommunikáció a vevőkkel, megbízókkal. Egy ilyen rendszert manapság már gyakorlatilag bárki megengedhet magának a szolgáltatók piaci versenyének köszönhető árcsökkenés miatt, emellett pedig a bekerülési ár általában néhány hónap használat alatt megtérül, így jelentős költségcsökkenést érhetünk el a segítségével.
Azok, akik nem használják, végül nem lesznek képesek felvenni a versenytársaikkal a versenyt, hiszen már az Ügyfelek saját autójukban is használnak hasonló rendszereket és ezt várják el az üzleti szektorban is. Egyes becslések szerint az új autók 88 százaléka 2025-ig beágyazott telematikát fog tartalmazni.
A fejlesztés elterjedése érdekében a flottakezelő hardverek és szoftverek kialakítása egyre inkább felhasználóbarát lesz. A telepítés és a segédprogramok egyszerűbbé és átláthatóbbá válnak, a teljes üzemeltetés nem lesz bonyolultabb, mint egy okos telefon használata.
A gépjárműgyártók egyre több dolgot építenek be a vezetőfülkébe, azonban egyelőre a különböző járművektől származó adatokat márkánként más és más szoftverek dolgozzák fel, de lassan egyfajta standardizálás figyelhető meg a piacon, ami nagyban megkönnyíti az adatok feldolgozását.
A jó analógia maga a közlekedés fejlődése. A gépjármű korának hajnalán az 1890-es években minden autógyártó megtervezte saját beállításait. A kormánykerék például különbözõ jobbra vagy balra helyezkedtek el, bármilyen egységes rendszer nélkül. Ez a véletlenszerűség olyan nehézkesnek bizonyult, hogy meglehetősen rövid idő alatt minden gépkocsi ugyanolyan módon működött, ugyanolyan készségekkel. Ezt a folyamatot a telematikai hardverek és szoftverek esetében folytatni fogják, és idővel közös szabványt alakíthatnak ki.
A flottamenedzsment jövőjével kapcsolatoban mindenképp figyelembe kell venni az önvezető autók piacát is. Az ilyet autók még nem vették át az uralmat az utakon, de tekintve, hogy több márka is sikeresen tesztelte már az önjáró kamionját, sok változásra számíthatunk ezen a téren is.
Ez nem jelenti azt, hogy a nagyközönség fenntartás nélkül el is fogadja a vezető nélküli teherautókat. Egy 2014-es felmérésben a válaszadók több mint kétharmada úgy gondolta, hogy az autonóm teherautók “kevésbé biztonságosak”, mint az ember által ellenőrzöttek. Ez 10 százalékponttal magasabb, mint az 56 százalék, akik így éreztek a vezető nélküli személygépkocsikkal kapcsolatban.
Az önálló haszongépjárművek igen vonzó jövőképet mutatnak, nem utolsósorban azért, mert a képzett járművezetők hiánya valószínűleg továbbra is fennáll, ha nem válik még súlyosabbá. Ez a közeljövő egyik olyan aspektusa, amelyet a flottakezelőknek még meg kell oldaniuk.
Nem számít, hogy mely politikai irányzat befolyásolja ideiglenesen a kormányzást, tartós tendencia az, hogy a termékek és szolgáltatások a környezetbarát irány felé haladnak. A elektromos autók elterjedésével, az üzemanyag-fogyasztás folyamatos csökkentésével a gyártók is sokat áldoznak a környezettudatosság oltárán. Emellett viszont a felhasználóknak is nagyobb az igénye erre, így egyre többször találkozhatunk car-sharing megoldásokkal, melyek a városi autós közlekedés remek alternatívájaként szolgálnak.
A jövőt csak általánosságban tudjuk megjósolni. De vannak bizonyos jellemzői a flottakezelésnek, amelyek az idő és a technika fejlődésével változhatnak. Ha a profit maximalizálásának és a kockázatok csökkentésének szükségessége ugyanaz marad, akkor a fenti célokat támogató technológiák egyre nagyobb szerepet kapnak.
Mi, a Jármű Kontroll Magyarország Kft-nél különösen fontosnak tartjuk a jövőbe tekintést, az állandó fejlődést, ezért mindig az Ügyfeleink saját igényeire fejlesztjük FlottaKontroll rendszerünket, ezzel nem csak ők elégedettek, de így ismerjük a piaci igények formálódását is.