Nyár közepén sem pihent meg a BUX, ismét történelmi csúcsot döntött a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, miután júliusban többször is átlépte a 36 ezres határt. Végül kicsit elmaradva ettől az értéktől 35 770 ponton zárta a hónapot. Ami azonban a hónapot igazán emlékezetessé teszi, az, hogy július 6-án, a sikeres tőkebevonást követően, a Waberer’s vezetői ünnepélyes csengetéssel indították el a kereskedést a BÉT részvénypiacán. A társaság belépése a tőzsde prémium kategóriájába jelentős esemény, ugyanis a hatodik legnagyobb kapitalizációjú cég lett a parketten és a BUX index szeptemberben esedékes felülvizsgálatakor pedig az új tőzsdei vállalat az ötödik legnagyobb súllyal bekerülhet a részvénykosárba. A tőzsdetagok részvénypiaci forgalmi rangsorában hasonlóan az előző két hónaphoz, ezúttal is a Concorde állt az élre, második a WOOD, harmadik az Erste lett.
Júliusban 198,2 milliárd forint értékben kötöttek üzleteket a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) azonnali részvénypiacán, ami némileg elmarad a júniusi értéktől (237,5 milliárd forint), viszont meghaladja a tavalyi év hasonló időszakában mért értéket (171,7 milliárd forint). A nyári szabadságolások meglátszanak a forgalmi adatokon, a napi átlagforgalom a júliusi 21 kereskedési napon 9,4 milliárd forint volt, ami kevesebb az előző havi (11,3 milliárd) értékhez képest, de meghaladja a tavalyi év azonos időszakának értékét (8,2 milliárd).
Havi részvénypiaci forgalom
Szépen futott a BUX júliusban is, mivel a hónap folyamán több alkalommal is átlépte a 36 ezres határt, 2017. július 13-án történelmi csúcson, 36 143 ponton zárt, végül kicsit megnyugodva, 35 770 ponton fejezte be a hónapot. A tőzsdeindex egyébként hosszú ideje már tartósan 35 ezer pont felett tudott maradni.
Index értékek relatív változása
Július az árfolyam emelkedések tekintetében hozott némi izgalmat, a kisebb kapitalizációjú papírok közül a BIF 92,0 százalékot, a Konzum 77,3 százalékot, a Csepel 66,4 százalékot az Opimus pedig 39,1 százalékot emelkedett. A vezető részvények közül most is az OTP részvényei teljesítettek a legjobban, a bankpapír árfolyama 5,6 százalékot nőtt júliusban, melyet a MOL követett 4,7 százalékkal. A Magyar Telekom és a Richter azonban esett a hónap során, 1,7, illetve 7,0 százalékos mínuszban fejezve be a júliusi kereskedést.
A kisebb részvények között a Prémium kategóriában szinte valamennyi papír árfolyama esett. Az Appeninn volt a hónap nyertese 1,4 százalékos emelkedéssel, melyet az ANY (1,3 százalék) követett. A Waberer’s International Nyrt. részvényeivel 2017. július 6-án megkezdődött a kereskedés.
Blue chip részvény forgalom és árfolyamváltozás
Az azonnali részvénypiac duplikált forgalma 396,4 milliárd forint volt. A szolgáltatók rangsorának élén szoros versenyt követően ezúttal is a Concorde Értékpapír Zrt. végzett 74,2 milliárd forintos forgalommal, míg a második helyre a Wood & Company Financial Services a.s lépett 67,3 milliárd forintos forgalommal. A dobogó harmadik helyére ezúttal az Erste Befektetési Zrt. került 62,4 milliárd forintos forgalommal.
Szekciótagok részvényforgalma
Forrás: BÉT