Az RFID (Radio-Frequency Identification) rendszer a vezeték nélküli kommunikáció technológiájának egyik formája, amely lehetővé teszi, hogy információkat lehessen olvasni és írni RFID címkékhez vagy eszközökhöz anélkül, hogy azokat közvetlenül össze kellene kapcsolni. Nagy előnye, hogy segítségével lehetségessé válik a távoli információgyűjtés, így például az árukészlet nyomon követése. A rengeteg előny mellett sokan tartanak a hosszadalmas bevezetéstől, ezért nehezen hozza meg a cég vezetősége a döntést. Cikkünkből megtudhatja, mire kell odafigyelni a bevezetés során, hogy zökkenőmentesen mehessen az átállás.
Sikeres bevezetés – első lépés
Úgy véljük, hogy legelső lépésben egy olyan tapasztalt partnert kell találni, aki nemcsak az új technológia bevezetésében segít, hanem a további felhasználási lehetőségek kiépítésében és a folyamatok optimalizálásban is. Ezzel pedig nagyban lerövidíti a befektetés megtérülési idejét.
Az Etisoft pontosan ilyen megoldást kínál ügyfelei számára, mivel minden esetben teljesen az egyedi, céges igényekre szabott segítséget nyújtanak. Hosszútávú partneri kapcsolataikat pedig prémium szolgáltatásaik mellett, a folytonos innovációnak köszönhetik.
RFID olvasók
Az rendszer egyik lényeges eleme az RFID olvasó, ami az RFID címkék memóriájában tárolt adatok olvasására való eszköz.
Tulajdonképpen egy olyan olvasóról van szó, amelyhez antennákat csatlakoztatunk. Kialakítástól függően lehetnek integrált megoldások, valamint bonyolultabb rendszerek, ahol akár több antennát is összeköthetünk egy olvasóval.
Az olvasók is különbözhetnek egymástól, nemcsak hatékonyságban, hanem kommunikációs lehetőségben, vagy a telepített szoftverekben is. Hogy Önnek melyik megoldásra van szüksége, az teljes mértékben a vállalkozás saját igényeitől függ.
Nyomtató
A rendszer másik fontos eleme az RFID címkenyomtató, ami lehetővé teszi nemcsak a címkék nyomtatását, de az adatok kódolását is az RFID chipben.
A nyomtató kiválasztásánál az általános paraméterek ( címkeszélesség, nyomtatási felbontás) mellett érdemes átgondolni, hogy a jövőben szeretnének-e más típusú RFID címkét is nyomtatni. Ugyanis például a fém felületre helyezett címkéknek vastagabbnak kell lenniük, mint a szabvány matricáknak. Ez pedig azt jelenti, hogy ilyen esetekben kifejezetten erre a célra alkalmas nyomtatót kell választani.
Szoftver
Ugyan a címkék és az író/olvasó eszközök fontos elemei a rendszernek, nem feledkezhetünk meg az összes fenti elemet integráló szoftverről sem.
Nélkülözhetetlen kiegészítő elem a szoftver, amely lehetővé teszi a címketerv elkészítését, valamint a nyomtatás utólagos kezelését.
A program kiválasztása, helyes megvalósítása és mindenekelőtt a szoftverrész megfelelő konfigurációja határozza meg a teljes rendszer hatékony működését. Ez vonatkozik mind az RFID-címkék leolvasásának hatékonyságára, mind az összegyűjtött adatok későbbi felhasználására is.